Boris Vujčič, člen Rady guvernérov Európskej centrálnej banky. PHOTO: ©European Union 2022

B. Vujčič: Mzdové tlaky v eurozóne sa nezmierňujú

Slabší rast ekonomiky by mohol proces zmierňovania inflácie urýchliť, avšak dlhodobo napätý trh práce spôsobuje rýchly rast miezd. To znamená zvýšené riziko ďalšieho rastu spotrebiteľských cien. Uviedol to v piatok člen Rady guvernérov Európskej centrálnej banky (ECB) Boris Vujčič. Informovala o tom agentúra Reuters.

V ECB sa v súčasnosti diskutuje, či na septembrovom zasadnutí posunie banka úrokové sadzby opäť vyššie, alebo si v sprísňovaní menovej politiky urobí pauzu. Kľúčovým pre ďalšie rozhodnutie je práve vývoj inflácie. Tá podľa najnovších údajov štatistického úradu EÚ Eurostat zotrvala v auguste na úrovni z júla, teda na 5,3 %.

Vujčič, ktorý je guvernérom chorvátskej centrálnej banky, nepovedal, k akému riešeniu sa na zasadnutí 14. septembra prikloní, dodal však, že potrvá ešte mesiace, než ECB bude môcť zhodnotiť, že úrokové sadzby dosiahli svoje maximum a je možné, že až na budúcu jar bude jasné, že inflácia smeruje k inflačnému cieľu ECB. Ten je stanovený na 2 %. „Stále tu máme mzdové tlaky a podľa najnovších údajov sa nezdá, že by sa uberali výraznejšie smerom nadol,“ povedal Vujčič. „Dokiaľ sa to nezmení, obávam sa, že posledná fáza (dezinflácie) bude veľmi zložitá,“ dodal.

Viac..  Banky na Slovensku majú jedno z najvyšších daňových zaťažení v EÚ

(TASR)

O mam

Odporúčame pozrieť

ECB

ECB zníži tento rok úrokové sadzby ešte dvakrát

Európska centrálna banka (ECB) tento rok zníži depozitnú úrokovú sadzbu ešte dvakrát, v septembri a …

Consent choices