rudolf
Ján Rudolf, odborník na eurofondy.

Ján Rudolf: Slovensko opäť príde o stovky miliónov z eurofondov, aká je ich ďalšia budúcnosť?

Na konci roka 2023 nám prepadnú z eurofondov stovky miliónov eur, ktoré sme za 10 rokov nedokázali vyčerpať. Brusel nám dáva peniaze, ktoré majú nielen zmierňovať regionálne rozdiely na Slovensku, ale aj zlepšiť kvalitu života, alebo zvýšiť našu konkurencieschopnosť. A my sme zas a znova neboli schopní od roku 2014 do roku 2023 minúť európske peniaze, aby nám bolo lepšie. Dá sa toto pochopiť ? Asi ťažko. Otázka znie, prečo je to tak a kto za to môže. Odpoveď je jednoduchá. Všetky vlády a politici, ktorí boli od roku 2014 zodpovední za čerpanie európskych peňazí pred Európskou komisiou. Viac nemá zmysel o tom písať, lebo to Slovensku nepomôže. Dôležitejšie je, aká bude naša budúcnosť. Novú vládu po voľbách čakajú vážne výzvy na riešenie ekonomických problémov štátu, medzi ktoré sa nepochybne významne zaraďuje aj čerpanie európskych peňazí. Sedemročné programové obdobie rokov 2021-2027 už dávno začalo a Slovensko z neho dostalo viac než 12 miliárd eur. Viete aké máme čerpanie? Nula eur, nula percent. Áno, čítate dobre. Opäť patríme medzi najhorších.

Aké je riešenie?

Riešenia nie sú ľahké, ale sú dosiahnuteľné. Toto je 7 najdôležitejších bodov, bez ktorých sa čerpania eurofondov na Slovensku  nezlepší:

  1. Potreba silného lídra a jasnej vízie
  2. Zásadne presadzovať princíp nárokovateľnosti, ktorý je spravodlivý, pretože každý žiadateľ po splnení podmienok dostane peniaze. Navyše sa výrazne eliminuje korupcia a klientelizmus
  3. Viac využívať a zapojiť regionálne štruktúry, hlavne pri príprave projektov a pomoci malým obciam, ktoré nemajú dostatočné, resp žiadne kapacity (finančné, administratívne)
  4. Zabezpečiť efektívny a užívateľsky priateľský manažérsky IT systém implementácie
  5. Orientovať sa na výsledky, nie na formálnu stránku projektov
  6. Viac využívať zjednodušené vykazovanie výdavkov
  7. Rozšíriť zjednodušenú voucherovú podporu pre domácnosti aj živnostníkov
Viac..  OTÁZNIKY pre eurokandidáta Michala Považana

Eurofondy začneme na Slovensku čerpať lepšie len vtedy, keď zásadne zjednodušíme komunikáciu so žiadateľmi, odbúrame zbytočnú byrokraciu a zjednodušíme postupy v administrácii implementácie európskych fondov. Toto je výzva a poslanie zároveň pre budúcu vládu a hlavne pre budúceho ministra MIRRI (Ministerstva investícii, regionálneho rozvoja a informatizácie). Viac o našich riešeniach nájdete TU.

Komentár pre spravodajský portál EuropskeNoviny.sk napísal Ján Rudolf, tímlíder SASKY pre eurofondy, kandidát č.18 na poslanca NR SR za stranu Sloboda a Solidarita

O red

Odporúčame pozrieť

Jozef Mihál: 25 000 000 eur. To je účet, ktorý nám v najbližších dňoch vystaví Európska komisia za kauzu dobytkár

25 000 000 eur. To je účet, ktorý nám v najbližších dňoch vystaví Európska komisia …

Consent choices