Schengen
Ilustračné PHOTO: © European Union.

Europoslanci prijali digitálne víza na posilnenie bezpečnosti Schengenu

Europoslanci v stredu hlasovali o novom zákone o digitalizácii schengenských víz, vďaka ktorému budú víza bezpečnejšie a prístupnejšie.

V nadväznosti na dohodu s Radou v júni Parlament schválil digitalizované vízové postupy pre oblasť voľného pohybu v Schengenskom priestore 573 hlasmi za, pričom 36 hlasovalo proti a 16 sa zdržalo hlasovania (digitalizácia postupu udeľovania víz) a 548 hlasmi za, 37 proti a 9 sa zdržalo hlasovania (nariadenie o vízovej nálepke).

Digitalizáciou procesu podávania žiadostí o víza znížia právne predpisy náklady a úsilie potrebné na podanie žiadosti a zároveň zabezpečia harmonizované postupy v celej Európe a zvýšia jej bezpečnosť. Žiadosti o víza sa budú spracúvať na jednej online platforme, ktorá žiadateľom tiež oznámi, ktorá krajina dostane ich žiadosť (v prípade ciest do viacerých krajín). Nové kryptograficky podpísané víza sú tiež bezpečnejšie a ťažšie falšovateľné.

Pri rokovaniach s Radou poslanci zabezpečili, aby bol nový systém dostupný pre všetkých bez ohľadu na jazykové otázky, zdravotné postihnutie alebo slabé internetové pokrytie.

Súvislosti

Po spustení Vízového informačného systému (VIS) a iných databáz v oblasti spravodlivosti a vnútorných vecí sa časti konania o udelení víza v EÚ digitalizovali, ale žiadosti o víza a nálepky poskytnuté úspešným žiadateľom zostávajú v analógovej forme. V poslednej revízii Vízového kódexu EÚ sa výslovne stanovila možnosť elektronicky podpisovať žiadosti, čím sa pripravila pôda pre plne digitalizovaný postup podávania žiadostí o udelenie víz.

Prijatím právnych predpisov poslanci reagujú na želania občanov vyjadrené v Správe o konečnom výsledku Konferencie o budúcnosti Európy a týkajúce sa zlepšenia digitálneho prístupu k verejným službám (návrh 31 ods. 6).

Vyhlásenie spravodajcu

Spravodajca Matjaž Nemec (S&D, SI) v rozprave pred hlasovaním uviedol: „Európa v súčasnosti zaostáva za našimi partnermi v postupoch digitálneho udeľovania víz. Touto reformou budeme dobiehať a celý proces bude pre žiadateľov lacnejší a jednoduchší. To tiež sťaží zneužívanie systému, čím sa proces stane bezpečnejším. Toto jednotné vízum EÚ na jednotnej platforme bude stavebným kameňom pre Európu ako jeden geografický subjekt.“

Ďalší postup

Po tom, ako Rada formálne predpis prijme, môže byť uverejnený v Úradnom vestníku EÚ. Účinnosť nadobudne dvadsiaty deň po uverejnení.

Reakcie slovenských poslancov

Monika Beňová (NI, SK) uviedla: „Je dôležité, aby schengenský priestor postupoval pri digitalizácii vízového režimu spoločne. Pre členské štáty to musí byť príležitosť na posilnenie bezpečnosti. To znamená aj zníženie rizika falšovania a podvodov v porovnaní so súčasnými fyzickými vízovými nálepkami. Zároveň musí zmena spôsobu udeľovania víz priniesť aj úsporu s nimi súvisiacich nákladov.“

Vladimír Bilčík (EPP, SK) uviedol: „Byť súčasťou Schengenského priestoru je jedno z najväčších privilégií, ktoré Slovensku prinieslo členstvo v Európskej únii. Vítam digitalizáciu schengenských víz, pretože cestovanie pre Slovákov a Slovenky bude opäť o niečo ľahšie a bezpečnejšie. Žiadosti o víza sa výrazne zjednodušia a schengenské víza budú navyše odolnejšie voči falšovaniu a zneužitiu.“

Lucia Ďuriš Nicholsonová (RE, SK) uviedla: „EÚ je jednou z top svetových turistických destinácií a odvetvie cestovného ruchu zamestnáva veľký počet ľudí. Je preto načase, aby sme odstránili zbytočné byrokratické prekážky a zefektívnili postupy. Prispeli by sme tým k atraktivite nášho kontinentu pre návštevníkov z tretích krajín. Digitalizácia schengenského vízového procesu zabezpečí nielen vyššiu bezpečnosť vzhľadom na ľahšie odhaľovanie podvodov a ťažšie falšovanie digitálnych víz, ale aj jednoduchšie, kratšie postupy. Rovnako prinesie finančné úspory pre členské štáty aj žiadateľov o víza. Cestujúcim v mnohých prípadoch odpadne povinnosť dostaviť sa pred cestou na príslušné konzuláty. Poplatok bude po novom možné zaplatiť online prostredníctvom jednotnej platformy.“

Viac..  Beňová: Musíme riešiť nedostatok odborných pracovníkov vo viacerých odvetviach európskeho hospodárstva

Martin Hojsík (RE, SK) uviedol: „Nový nástroj na vydávanie schengenských víz zjednoduší proces a prinesie aj vyššiu úroveň bezpečnosti pre občanov. Nové kryptograficky podpísané digitálne schengenské víza budú tiež bezpečnejšie, pretože budú ťažšie falšovateľné ako fyzické nálepky, ktoré sú náchylné na falšovanie. Osobne považujem zavedenie digitálneho konania za využitia modernej technológie na zaistenie bezpečnosti ako správny krok, ktorý našim občanom a občiankam zaručí vačšiu bezpečnosť, ale aj komfort.“

Eugen Jurzyca (ECR, SK) uviedol: „Návrh podporujem, pretože prispeje k efektívnejšiemu procesu podávania žiadostí o víza. Štátu sa zníži byrokracia, čiže bude môcť uvoľniť niektorých svojich zamestnancov na úlohy, ktoré sú pre občanov dôležitejšie. Samotný žiadateľ o vízum zase nebude povinný opakovane navštevovať konzulát pri opätovnom vycestovaní. Schengenský priestor sa tak stane o čosi atraktívnejší pre ľudí, ktorí sú pre EÚ prínosom, čo prispeje aj k vyššiemu ekonomickému rastu. Digitalizácia konaní zároveň zníži i riziko falšovania víz, čím sa zvýši aj bezpečnosť celého schengenského priestoru.“

Miriam Lexmann (EPP, SK) uviedla: „Vítam, že Schengenský systém pôjde vďaka tomuto návrhu konečne s dobou a schengenské víza tak budú vydávané namiesto papiera v digitálnej forme. Technológie totiž od prijatia pôvodnej legislatívy pred viac ako desiatimi rokmi značne pokročili a bude tak omnoho jednoduchšie pre žiadateľov, ale aj pre členské štáty, keď budeme mať jednotný digitálny systém a jednotný formát. Zároveň oceňujem, že návrh sa zaoberal aj osobami, ktoré nemajú prístup k internetu či dostatočné digitálne zručnosti. Samozrejmosťou je prístupnosť systému pre osoby so zdravotným postihnutím.“

Peter Pollák (EPP, SK) uviedol: „Schengenský priestor je unikát, ktorý nám závidia mnohé krajiny vo svete, preto považujem zavedenie digitálnych víz za elimináciu bezpečnostných rizík a posilnenie vzájomnej spolupráce medzi členskými štátmi. Zároveň som rád, že digitálne víza zjednodušia procesy, znížia náklady, ale ako som už naznačil, v prvom rade eliminujú falšovanie vízových dokumentov.“

Miroslav Radačovský (NI, SK) uviedol: „Digitalizácia Schengenských víz je dobrou správou pre Európu, pretože súhlasím s tým, že takéto víza a spôsob ich udeľovania bude bezpečnejší aj pre prípad možného falšovania, čo má súvisí aj s možnou nelegálnou migráciou.“

Ivan Štefanec (EPP, SK) uviedol: „Ako digitálny ambasádor Ligy pre digitálny rast tento inovatívny krok vítam. Napredovanie digitalizácie nám uľahčuje život. V tomto prípade okrem zníženia nákladov a zjednodušenia postupu digitalizácia posilní bezpečnosť a výrazne obmedzí možnosti falšovateľov.“

O mam

Odporúčame pozrieť

Miriam Lexmann

Svetový deň Downovho syndrómu: radosť výnimočných čašníkov zaplnila kaviarne v europarlamente

Svetový deň Downovho syndrómu pripadajúci na 21. marec si dnes pripomenul aj Európsky parlament v …

Consent choices