Na otázky o obnoviteľných zdrojoch priamo z Bruselu odpovedal poslanec Európskeho parlamentu Michal Wiezik (PS, RE). Vyjadril sa aj k potenciálu Slovenska vo využívaní geotermálnej energie, porovnal nás s ostatnými členskými štátmi, ale definoval aj očakávané výsledky projektu REPowerEU.
Obnoviteľné zdroje sú široký koncept. Medzi ne patrí nielen slnko, vietor, ale aj biomasa a geotermálna energia. Je ťažké vybrať, ktorá krajina je aktuálne lídrom vo využívaní jednotlivých obnoviteľných zdrojov, a od koho by si Slovensko mohlo brať príklad. Podľa poslanca Európskeho parlamentu Michala Wiezika každá krajina je vo využívaní obnoviteľných zdrojov špecifická. „Ide o to, aké možnosti má tá daná krajina, a tie štartovacie pozície nie sú rovnaké. To, aké možnosti má Fínsko a Španielsko, sú dva rozdielne príbehy. Myslím, že ak je podiel obnoviteľných zdrojov v mixe, tak na špičke rebríčka sú Dánsko a Fínsko,“objasnil Wiezik.
Europoslanec ale zároveň dodáva, že ani tam to nie je ideálne. Kritizuje veľký podiel využívania drevnej biomasy a tým aj navyšovanie uhlíkovej stopy. „Spaľujú lesy a konštatujú, že je to pre klímu v poriadku, čo si myslím, že z vedeckého hľadiska vôbec nedáva zmysel. Spaľovať ekosystémy, ktoré majú sťahovať uhlík a namiesto toho vypúšťajú uhlík do atmosféry, a popritom dúfajú v uhlíkovú neutralitu. Toto nedáva zmysel,“ vyjadril sa Wiezik.
Zaostávame za partnermi Európskej Únie
Spomedzi všetkých obnoviteľných zdrojov, Slovensko takmer vôbec nevyužíva veternú energiu. Krajina má veľký potenciál v inom zdroji, keďže Slovesnko patrí medzi 3 krajiny v Európskej Únii s najvyšším potenciálom využitia geotermálnej energie. „Veľmi by som bol rezervovaný ohľadom využívania biomasy, pretože je dôležité uvedomovať si dôsledok na lesné ekosystémy, biodiverzitu a klímu. A veľmi by som sa sústredil na efektívnosť využívania energií a úspory,“ vyjadril sa Wiezik k obmedzeniu využívania biomasy a nahradenia tohto zdroja inými.
REPowerEU
Wiezik taktiež priblížil pokrok s plánom REPowerEU. „Máme za sebou štyri roky, počas ktorých bolo potrebné najskôr pripraviť legislatívu a zadefinovať ciele. Vidíme veľký nástup obnoviteľných zdrojov energie naprieč Európou,“ povedal Wiezik. Europoslanec doplnil, že každým rokom Slovensko dosahuje väčší podiel produkcie zo slnečných zdrojov, veterných zdrojov, a vidí aj veľký odklon od využívania fosílnych palív. Podľa slov Wiezika: „stále sú na začiatku tohto procesu a vývoj je veľmi sľubný.“ Cieľ tohto plánu je škálovaný minimálne do roku 2050, keďže vtedy sa krajiny Európskej Únie zaviazali dosiahnuť uhlíkovú neutralitu.