Pásmo Gazy. PHOTO: TASR - AP Photo/Abed Khaled

EÚ vyzýva na zmysluplné humanitárne pauzy v bojoch v Pásme Gazy

Eurokomisár pre krízové riadenie Janez Lenarčič v pondelok vyzval na „zmysluplné“ humanitárne pauzy v bojoch v Pásme Gazy a na prísun dodávok pohonných hmôt pre miestne nemocnice. TASR správu prevzala z agentúry AFP.

„Je naliehavé určiť a dodržiavať humanitárne prestávky,“ povedal Lenarčič na stretnutí ministrov zahraničných vecí krajín EÚ v Bruseli. Tieto pauzy musia byť podľa neho zmysluplné. „Po prvé, (prestávky) musia byť oznámené v dostatočnom predstihu pred ich zavedením, aby sa organizácie mohli pripraviť. Po druhé, musia byť jasne časovo ohraničené,“ dodal. Zároveň podotkol, že viac ako polovica nemocníc v pásme Gazy je už mimo prevádzky, a to predovšetkým pre nedostatok paliva pre elektrické agregáty.

Ministerstvo zdravotníctva ovládané palestínskym militantným hnutím Hamas v pondelok uviedlo, že nemocnice v centre najťažších bojov na severe Gazy sú pre nedostatok paliva a zúrivým bojom už mimo prevádzky. Európska únia v nedeľu odsúdila Hamas za používanie „nemocníc a civilistov ako ľudských štítov“, pričom zároveň vyzvala Izrael, aby preukázal „maximálnu zdržanlivosť“ v záujme ochrany civilistov pred vojnou.

Viac..  Miriam Lexmann: Teroristickým útokom Hamasu sme sa dostali na bod nula. Mierové rokovania už prebiehali

(TASR)

O mam

Odporúčame pozrieť

Borrell navrhol pozastavenie bojov v Gaze výmenou za prístup MVČK k rukojemníkom

Šéf diplomacie EÚ Josep Borrell v pondelok navrhol plán, podľa ktorého by Izrael pozastavil vojenskú …

Consent choices