bilcik
Vladimír Bilčík, europoslanec /SPOLU, EPP/. PHOTO: European Union 2022.

Europoslanec Vladimír Bilčík vysvetľuje svoj odchod od Demokratov

Po šiestich rokoch od založenia strany SPOLU, ktorá sa neskôr premenovala na stranu Demokrati, cítim, že moja úloha v tomto príbehu sa naplnila. Po dlhšom a poctivom zvažovaní som sa rozhodol, že 30. novembra ukončím svoje pôsobenie v Demokratoch. Ak by som pokračoval, chýbali by mi potrebný zápal i stopercentná motivácia. Chcem prenechať priestor tým kolegyniam a kolegom, ktorí majú na decembrovom sneme Demokratov chuť ísť naplno ďalej. Za príležitosť, spoluprácu i priateľstvá v tomto politickom projekte však budem vždy vďačný.
Ako vznikalo moje rozhodnutie?
Pred šiestimi rokmi, 17. novembra 2017, sme so skupinou názorovo a hodnotovo blízkych ľudí ohlásili v Umelke založenie strany SPOLU – Občianska demokracia. Načasovanie symbolizovalo, že sa chceme pri výkone politiky riadiť hodnotami Novembra – demokraciou, slobodou, túžbou patriť na Západ a byť modernou európskou krajinou, ktorá si ctí ľudské práva a chráni dôstojnosť každého.
Príbeh strany SPOLU zažil svoje vrcholy a pády. V roku 2019 sme v koalícii s PS vyhrali eurovoľby, vďaka čomu sa už viac ako 4 roky snažím svojou europoslaneckou prácou prispievať k tomu, aby Slovensko bolo skutočne európskou krajinou.
Po neúspešných parlamentných voľbách v koalícii s PS v roku 2020 som dal do ďalšieho pokračovania SPOLU maximum úsilia, vrátane snahy o spájanie demokratických politikov a političiek. Veci, v ktorých vidím zmysel, sa snažím robiť naplno. Tento prístup som si ctil, aj keď sa strana SPOLU premenovala na Demokratov a kandidovala v septembrových parlamentných voľbách. V nich však voliči podporili iné demokratické sily.
V roku 2019 som od vás, voličov a voličiek, dostal silný europoslanecký mandát, ktorý si nesmierne vážim. Vďaka vám sa poctivo venujem zápasu s dezinformáciami. Prispel som k prijatiu európskeho zákona o digitálnych službách. Vo výbore pre zahraničné zasahovanie som vypracoval ucelené pravidlá, ako čeliť nekalým vplyvom z Ruska či Číny. Ako stály spravodajca pre Srbsko som aj vašim politickým hlasom na západnom Balkáne. A vďaka vám sa vždy ozývam, keď sa na Slovensku podkopáva právny štát alebo útočí na novinárov.
Každý deň mám dôvod naplno bojovať za európske Slovensko a presne to budem robiť i naďalej. V najbližších mesiacoch ma v europarlamente čaká množstvo potrebnej práce. Chcem sa jej venovať zodpovedne a s plnou vážnosťou.
Mám v pláne úspešne dokončiť rokovania o európskom zákone o slobode médií, pokračovať v zápase s dezinformáciami i v úsilí o rozšírenie EÚ a hlavne urobiť všetko, čo sa z mojej pozície dá, aby Ficova štvrtá vláda nerozobrala právny štát na Slovensku na šróby. V novej koalícii nám dávajú podnety a motiváciu na prácu denne.
Možno sa spýtate na moju politickú budúcnosť po budúcom lete. Otvorene hovorím, že potrebujem priestor a čas si premyslieť ďalšie kroky. Sústredím sa v prvom rade na to, čo je tu a teraz. Zároveň cítim veľkú slobodu – nie som fixovaný na to, že v politike musím ostať.
Pokračovať budem len vtedy, keď mi to bude dávať zmysel.
Vladimír Bilčík /EPP/.

Viac..  Peter Pollák: Je dôležité, aby sme sa postavili k nenávistnej ideológii nie ako k názoru, ale ako zločinu

O red

Odporúčame pozrieť

Europska unia

Rozšírenie a reforma EÚ: Poslanci žiadajú odvážne rozhodnutia

EÚ potrebuje dlhodobú politickú víziu a inštitucionálne a finančné reformy, aby zabezpečila svoju schopnosť absorbovať …

Consent choices