Ursula von der Leyen a Volodymyr Zelensky v Kyjeve. PHOTO: © European Union 2022

EÚ poskytne 50 miliónov na opravu ukrajinských prístavov

Európska komisia (EK) poskytne 50 miliónov eur na opravu a modernizáciu infraštruktúry v ukrajinských prístavoch, ktoré sú terčom opakovaných ruských útokov. Informovala o tom v sobotu agentúra DPA, podľa ktorej má prisľúbená pomoc uľahčiť vývoz ukrajinských potravín.

„Zlepšenie prístavných kapacít urýchli export potravín a ďalších komodít, ktoré Ukrajina dodáva na svetové trhy,“ napísala v liste ukrajinskému prezidentovi Volodymyrovi Zelenskému šéfka EK Ursula von der Leyenová.

Prostriedky EÚ by podľa nej mali postupne prispieť k tomu, aby sa objemy komodít vyvážaných z Ukrajiny dostali na úroveň spred vlaňajšej ruskej invázie, ktorej súčasťou je aj blokáda ukrajinských čiernomorských prístavov.

Ukrajina patrí medzi najväčších svetových vývozcov obilia a má preto kľúčový význam pre globálnu potravinovú bezpečnosť.
V júli tohto roku Rusko odstúpilo od tzv. obilnej dohody sprostredkovanej OSN a Tureckom, ktorá umožňovala vývoz ukrajinského obilia napriek pokračujúcej ruskej vojenskej agresii. Rusko odvtedy zintenzívnilo útoky na ukrajinské čiernomorské prístavy, na zásoby obilia a infraštruktúru umožňujúcu jeho prepravu.

Viac..  Štátny tajomník Marek Eštok na Mníchovskej bezpečnostnej konferencii: Súčasné bezpečnostné výzvy si vyžadujú intenzívny dialóg

Ukrajina po krachu dohody oznámila vznik dočasného humanitárneho koridoru pre civilné lode, ktorý sa vyhýba medzinárodným vodám.

(TASR).

O red

Odporúčame pozrieť

Vladimír Bilčík: Podpora Ukrajiny je investíciou aj do našej obrany. VIDEOBLOG

Chcete byť v obraze? Prihláste sa na bezplatný odber spravodajstva z EÚ 👉 https://bit.ly/EN_NEWSLETTER_PRIHLASENIE   …

Consent choices