Európsky parlament, Brusel. PHOTO: red.

Týždeň v EP: Vodičské preukazy, boj proti podvodom, klimatická konferencia či Eurobarometer

Novelizácia pravidiel vydávania vodičských preukazov, správa o boji proti podvodom, klimatická konferencia OSN a najnovší Eurobarometer budú tento týždeň v centre pozornosti poslancov EP.

Na pôde Európskeho parlamentu sa tiež uskutoční podujatie pre novinárov venované európskym voľbám – a to šesť mesiacov pred ich konaním. Poslanecké kluby sa zároveň počas týždňa zamerajú na témy, ktorými sa Parlament bude zaoberať počas decembrového plenárneho zasadnutia v Štrasburgu.

Nové pravidlá vydávania vodičských preukazov

Výbor EP pre dopravu a cestovný ruch (TRAN) bude vo štvrtok hlasovať o návrhu nových pravidiel EÚ týkajúcich sa vodičských oprávnení, ktorých cieľom je zvýšiť bezpečnosť na cestách. Novela by tiež mala pomôcť členským štátom priblížiť sa k cieľu nulovej úmrtnosti na cestách EÚ do roku 2050. Súčasťou predložených návrhov je vydávanie mobilných vodičských oprávnení popri fyzických preukazoch. Poslanci zvážia zavedenie dvojročnej skúšobnej lehoty a uplatňovanie nulovej tolerancie pre šoférovanie pod vplyvom alkoholu pre nových vodičov. Každoročne zomiera pri nehodách na cestách celej EÚ viac ako 20.000 ľudí.

Správa EÚ o boji proti podvodom

 Výbor EP pre kontrolu rozpočtu (CONT) bude v pondelok podvečer hlasovať o správe EÚ o boji proti podvodom za rok 2022. Poslanci zhodnotia existujúce opatrenia a navrhnú zlepšenia, ktoré by v budúcnosti mali zaistiť dôslednejšiu ochranu finančných záujmov EÚ. Zákonodarcovia sa plánujú zamerať na zdroje, ktoré boli uvoľnené v rámci reakcie EÚ na ruskú agresiu voči Ukrajine, ale aj vnútroštátne systémy kontroly vynakladania prostriedkov z Mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti. Zaoberať sa budú aj ochranou novinárov či koncentráciou spravodajských médií.

COP28 – zastúpenie EP na klimatickej konferencii OSN

Delegácia poslancov Európskeho parlamentu sa od piatka 8. decembra do utorka 12. decembra zúčastní na konferencii COP28 o zmene klímy, v rámci ktorej sa uskutoční prvé globálne hodnotenie dosiahnutého pokroku pri implementácii Parížskej dohody. Súčasťou delegácie je aj podpredseda EP Martin Hojsík (RE, SK).

Šesť mesiacov do európskych volieb – podujatie pre médiá

Novinári akreditovaní v Bruseli sa budú môcť v utorok zúčastniť na podujatí organizovanom pri príležitosti šiestich mesiacov do európskych volieb. Okrem užitočných informácií týkajúcich sa samotných volieb do Európskeho parlamentu, ktoré sú naplánované na 6. – 9. júna 2024, sa účastníci dostanú aj k embargovaným výsledkom najnovšieho prieskumu Eurobarometer, ktoré budú zverejnené v stredu.

Viac..  EK víta dohodu o nových pravidlách boja proti násiliu páchanému na ženách a domácemu násiliu

Eurobarometer: výsledky jesenného prieskumu

Európsky parlament zverejní v stredu výsledky jesenného prieskumu verejnej mienky Eurobarometer, ktorý skúmal postoje občanov k Parlamentu, Únii, členstvu ich krajiny v EÚ, ale aj k prioritám a hodnotám, ktoré by mal EP presadzovať a chrániť. Najnovší prieskum sa však zameral aj na budúcoročné európske voľby vrátane informovanosti verejnosti o dátume ich konania, záujmu občanov o hlasovanie či pravdepodobnosti ich účasti na voľbách.

Príprava na plenárne zasadnutie

Poslanecké kluby sa tento týždeň budú venovať prípravám na blížiace sa plenárne zasadnutie Európskeho parlamentu, ktoré sa uskutoční v dňoch 11. – 14. decembra v Štrasburgu. Decembrové plenárne zasadnutie sa bude už tradične niesť v duchu slobody myslenia. Európsky parlament udelí Sacharovovu cenu, ktorej laureátmi sú tento rok Žína Mahsa Amíní a hnutie Žena, život, sloboda v Iráne. Poslanci budú počas zasadnutia diskutovať a hlasovať o Akte o kritických surovinách, ktorý by mal pomôcť zaistiť dostupnosť strategických surovín v EÚ, o Európskom priestore pre zdravotné údaje, ktorý by umožnil prenos a bezpečné zdieľanie dát týkajúcich sa zdravia, ale aj o vzťahoch EÚ s USA a Čínou.

Parlament bude hlasovať aj o návrhoch týkajúcich sa európskych volieb naplánovaných na 6. – 9. júna 2024 vrátane mechanizmu voľby nového predsedu či predsedníčky Európskej komisie. Poslanci tiež predostrú svoje očakávania od zasadnutia Európskej rady, na ktorom sa v dňoch 14. a 15. decembra stretnú hlavy štátov a vlád krajín EÚ, a so španielskym premiérom Pedrom Sánchezom zhodnotia končiace sa predsedníctvo jeho krajiny v Rade (ministrov) EÚ.

O mam

Odporúčame pozrieť

Europsky parlament

Tento týždeň v EP: Sto dní do európskych volieb, právny štát na Slovensku a colný kódex EÚ

Europoslanci sa budú tento týždeň na pôde výborov zaoberať aj právnym štátom a ochranou prostriedkov …

Consent choices