Martin Hojsík, europoslanec /PS, RE/. PHOTO: FB MH.

M. Hojsík k COP28: Zelené zdroje a energetická efektívnosť sú jedinou budúcnosťou energetiky

Podpredseda Európskeho parlamentu Martin Hojsík sa vyjadril k záverom konferencie COP 28, ktorej sa osobne zúčastnil ako člen delegácie EP.

„Signál z konferencie COP28 je jasný, zelené zdroje energie a energetická efektívnosť sú jedinou budúcnosťou energetiky. Napriek odporu OPECu, ktorému sa podarilo oslabiť záverečný text je jasné, že éra fosílnych palív sa končí. Teraz musíme využiť príležitosť na vytvorenie energetickej slobody – v záujme našich ekonomík, prosperity a bezpečnosti, nielen klímy. Fosílne palivá sú minulosť, našou budúcnosťou sú zelené energie a energetická efektívnosť.  

Pre Slovensko to znamená, že ak nechceme skrachovať, musíme dávať oveľa väčší dôraz na rozvoj zdrojov zelených energií a energetickej efektivity. Naopak plošné dotovanie cien energií je pre Slovensko neudržateľné. Ako Slovensko, či Európa, sme zároveň vystavení čoraz vážnejším geopolitickým konfliktom, ktoré úzko súvisia s našou závislosťou na fosílnych palivách. Predlžovanie našej závislosti na nich, bude vytvárať čoraz nebezpečnejší a nestabilnejší svet. Musíme preto využiť každú príležitosť na získanie slobody a stability prechodom na zelené zdroje energie a implementáciou moderných úsporných opatrení. Len tak Slovensku zaručíme prosperitu a bezpečie pre budúcnosť.“  

Viac..  M. Hojsík: Slovensku hrozí strata miliárd z eurofondov, eurokomisár Reynders písal ministrovi Suskovi

O mam

Odporúčame pozrieť

EU vlajky

Európsky parlament vyzýva na opatrenia proti narúšaniu hodnôt EÚ v členských štátoch

Europoslanci v stredu varovali pred zhoršením demokracie v mnohých členských štátoch a kritizovali nečinnosť Komisie …

Consent choices