Právo na opravu, pokazený počítač, elektronika. PHOTO: ©European Union, 2022

Spustili nový špičkový európsky superpočítač

Dnes bol v španielskej Barcelone uvedený MareNostrum 5, najnovší európsky superpočítač svetovej úrovne. V súčasnosti je jedným z 10 najvýkonnejších superpočítačov na svete, nachádza sa v barcelonskom supervýpočtovom centre a od marca 2024 bude prístupný širokej škále európskych vedeckých a priemyselných používateľov.

MareNostrum 5 má najvyššiu výkonnosť 314 petaflopov, t. j. 314 miliónov miliárd výpočtov za sekundu. Je tiež najekologickejším superpočítačom v Európe. Bude vysoko energeticky účinný a bude plne poháňaný energiou z udržateľných zdrojov. Teplo, ktoré generuje, sa použije na vykurovanie budovy, v ktorej sa nachádza.

MareNostrum 5 je jedným z najinovatívnejších superpočítačových systémov na svete, ktorý je navrhnutý špecificky na riešenie zložitých vedeckých problémov. Pomôže Európe napredovať v práci vo viacerých oblastiach. Pomôže napríklad európskemu lekárskemu výskumu podporou vývoja liekov a vakcín a vykonávaním simulácií šírenia vírusu. Môže sa používať aj v tradičných superpočítačových aplikáciách v oblastiach, ako je klimatický výskum, inžinierstvo, veda o materiáloch a vedy o Zemi.

Superpočítač posilní ďalšie európske iniciatívy, ako je Destinácia Zem, ktorej cieľom je vyvinúť vysoko presný digitálny model Zeme v celosvetovom meradle, a európske virtuálne ľudské dvojča, iniciatíva, ktorú dnes takisto spustila Komisia. Iniciatíva európske virtuálne ľudské dvojča pomôže vedcom lepšie pochopiť ľudský organizmus a povedie k lepšej zdravotnej starostlivosti a personalizovanej medicíne.

MareNostrum 5 je navrhnutý tak, aby ho používali aj vývojári umelej inteligencie. Bude využívať najmodernejšie čipy akcelerátorov, aké sú dnes k dispozícii, čo mu pomôže uspokojiť potreby nových platforiem umelej inteligencie a zvýšiť výkonnosť európskych veľkých jazykových modelov umelej inteligencie. Ako oznámila predsedníčka von der Leyenová vo svojej správe o stave Únie, MareNostrum 5 bude k dispozícii európskym startupom v oblasti umelej inteligencie, aby mohli školiť svoje modely. To by malo pomôcť urýchliť zavádzanie európskych technológií a etických algoritmov založených na umelej inteligencii, čo by EÚ umožnilo viesť globálne úsilie v oblasti zodpovednej, etickej a bezpečnej umelej inteligencie.

Nový systém predstavuje celkovú investíciu viac ako 151 miliónov EUR na pokrytie jeho akvizície a údržby, pričom 50 % pokrýva EÚ a 50 % španielske konzorcium, v ktorom je aj Portugalsko a Turecko.

Viac..  Europarlament prijal nové pravidlá transparentnosti pre politickú reklamu

Súvislosti

Spoločný podnik pre európsku vysokovýkonnú výpočtovú techniku (EuroHPC) je právnym a financujúcim subjektom vytvoreným v roku 2018, ktorý má EÚ a krajinám, ktoré sa na EuroHPC podieľajú, umožniť koordinovať úsilie a združovať zdroje v snahe dostať Európu na pozíciu svetového lídra v superpočítaní. Rada v júli 2021 prijala nariadenie o spoločnom podniku EuroHPC, čím priniesla ďalšie investície vo výške 7 miliárd EUR na obdobie 2021 – 2027.

Kapacity spoločného podniku EuroHPC sa čoskoro rozšíria na exaflopovú výkonnosť a nad rámec exaflopových superpočítačov JUPITER a JULES VERNE konzorcia.

Výpočtová kapacita MareNostrum 5 bude dopĺňať existujúce superpočítače spoločného podniku EuroHPC:

O mam

Odporúčame pozrieť

vlajky

Krajiny EÚ budú rokovať o vytvorení ochrannej misie v Červenom mori

Členské krajiny Európskej únie budú tento týždeň rokovať o založení námornej misie, ktorá má pomôcť …

Consent choices