orban
Maďarský premiér Viktor Orbán. PHOTO: © European Union.

EP na budúci týždeň zrejme prijme uznesenie k situácii v Maďarsku

Na plenárnom zasadnutí Európskeho parlamentu (EP) na budúci týždeň europoslanci zrejme prijmú uznesenie k situácii v Maďarsku. Uviedlo to vo štvrtok internetové vydanie denníka Népszava, podľa ktorého tak rozhodla v stredu popoludní Konferencia predsedov zložená z predsedu EP a lídrov frakcií. Informuje o tom spravodajca TASR v Budapešti. Záležitosti súvisiace s Maďarskom budú tentoraz témou diskusie v rámci hodnotenia vlaňajšieho decembrového summitu v Bruseli.

Predseda maďarskej vlády Viktor Orbán na uvedenom summite zablokoval návrh finančnej pomoci Ukrajine. Na základe viacstrannej dohody, ktorá vznikla z iniciatívy frakcie zelených, sa poslanci EP vyjadria ústne aj písomne ​​k maďarskému vetu brániacemu financovanie Kyjeva. Diskutovať budú aj o decembrovom rozhodnutí uvoľniť Maďarsku časť zmrazených eurofondov.

Podľa Népszavy sa ďalej očakáva, že europoslanci opäť vyjadria svoje obavy týkajúce sa maďarského predsedníctva EÚ, ktoré sa začne v júli. Denník podotýka, že medzičasom v Bruseli zbierajú podpisy pod iniciatívu fínskeho kresťanskodemokratického poslanca EP Petriho Sarvamau, ktorej cieľom je pozastavenie hlasovacieho práva Maďarska v Rade Európskej únie. Fínsky poslanec v pondelok poslal predsedníčke EP Roberte Metsolovej list, v ktorom požiadal o podporu poslancov EP tejto iniciatíve.

Viac..  G. Meloniová: EÚ sa pri poľnohospodároch mýlila, teraz sa musí zmeniť

Sarvamaa navrhol, aby zákonodarný orgán uznesením vyzval Európsku komisiu alebo Radu EÚ, aby potvrdili, že v Maďarsku dochádza k vážnemu a trvalému porušovaniu hodnôt EÚ. „Rozhodovací mechanizmus EÚ sa jednoducho zasekol kvôli Viktorovi Orbánovi. Jediný spôsob, ako ho odblokovať, je zbaviť Orbána jeho práva hlasovať v Rade. Tým súčasne deklarujeme, že v rámci EÚ nie je možné vydierať,“ píše sa vo vyhlásení fínskeho europoslanca.

(TASR)

O mam

Odporúčame pozrieť

europsky parlament

Vyjadrenie premiéra Fica a ministra Blanára k aktuálnemu uzneseniu Európskeho parlamentu

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky odmieta vstupovanie Európskeho parlamentu do vnútropolitického diania …

Consent choices