Európsky parlament si vo štvrtok počas plenárneho zasadnutia v Bruseli pripomenie pamiatku obetí holokaustu.
Poslanci budú tento týždeň zároveň na pôde výborov hlasovať o návrhoch uznesení týkajúcich sa rozširovania EÚ či nových genómových techník zameraných na zvýšenie odolnosti poľnohospodárskych plodín. Prediskutujú tiež možnosti spolupráce s Tuniskom v oblasti migrácie a azylu a zamerajú sa na sektorové priority belgického predsedníctva v Rade (ministrov) EÚ.
Predsedníčka EP Roberta Metsola sa v utorok v Bruseli stretne s predsedom NRSR Petrom Pellegrinim. Šéfka Európskeho parlamentu má v ten istý deň naplánovanú audienciu u belgického kráľa Filipa a diskusiu na tému ochrany novinárov v Európskej únii v súvislosti s knihou, ktorú napísal Paul Caruana Galizia (A Death in Malta, An assassination and a family’s quest for justice).
Spomienka na obete holokaustu
Počas štvrtkového plenárneho zasadnutia zorganizovaného pri príležitosti blížiaceho sa Medzinárodného dňa pamiatky obetí holokaustu vystúpi na pôde Európskeho parlamentu Irene Shashar, ktorá prežila holokaustu ako malé dieťa. Zasadnutie otvorí predsedníčka Európskeho parlamentu Roberta Metsola.
Odolnejšie poľnohospodárstvo: nové genómové techniky
Výbor EP pre životné prostredie, verejné zdravie a bezpečnosť potravín (ENVI) bude v stredu hlasovať o návrhu týkajúcom sa využívania nových genómových techník v rastlinnej výrobe. Cieľom legislatívneho návrhu je zvýšiť odolnosť poľnohospodárskych plodín, znížiť potrebu využívania hnojív či pesticídov a podporiť zelenú transformáciu. V prípade schválenia predloženého textu by sa na niektoré nové genómové techniky viac nevzťahoval rámec EÚ pre geneticky modifikované organizmy, a teda by sa ich netýkali ani požiadavky súvisiace s hodnotením rizík či označovania geneticky modifikovaných produktov.
Rozširovanie EÚ: odporúčania v oblasti reformy vnútorných procesov Únie
Výbory EP pre ústavné (AFCO) a zahraničné veci (AFET) sa v utorok zamerajú na prípadné budúce rozširovanie Európskej únie a prijmú sériu odporúčaní týkajúcich sa zmien samotnej Únie, ktoré by mali uľahčiť jej fungovanie po prijatí nových členov.
Azyl a migrácia: spolupráca EÚ s Tuniskom
Poslanci Výboru EP pre občianske slobody, spravodlivosť a vnútorné veci (LIBE) sa budú v utorok pýtať komisárky pre vnútorné záležitosti Ylvy Johansson na pripravované memorandum o porozumení medzi EÚ a Tuniskom v oblasti azylu a migrácie. Pred rozpravou vystúpi na pôde výboru referent pre podporu zahraničnej politiky pri Amnesty International Hussein Baoumi, aby sa s poslancami podelil o zistenia v súvislosti so situáciou v Tunisku a doterajšou spoluprácou krajiny s Úniou v oblasti azylu a migrácie.
Priority belgického predsedníctva v Rade EÚ
Ministri belgickej vlády predstúpia tento týždeň pred viacero výborov EP, aby poslancom predstavili priority predsedníctva svojej krajiny v Rade (ministrov) EÚ. Belgicko prebralo šesťmesačné rotujúce predsedníctvo v Rade EÚ dňa 1. januára od Španielska.