Pásmo Gazy. PHOTO: TASR (AP Photo/Hatem Ali)

EÚ očakáva okamžitú implementáciu rozhodnutia súdu OSN týkajúceho sa Pásma Gazy

Európska únia očakáva okamžitú implementáciu rozhodnutia súdu Organizácie Spojených národov, že Izrael musí zabrániť genocídnym činom v palestínskom Pásme Gazy.

Najvyšší súd OSN – Medzinárodný súdny dvor (MSD) – v piatok Izraelu nariadil prijať okamžité opatrenia, ktoré umožnia prísun humanitárnej pomoci do Pásma Gazy a riešenie nepriaznivých životných podmienok Palestínčanov. Izrael musí tiež podniknúť opatrenia, ktorými zabráni a potrestá priame podnecovanie na páchanie genocídy vo vojne v Pásme Gazy. Toto predbežné opatrenie MSD však nevyhovelo juhoafrickej požiadavke, aby Izraelu nariadil zastaviť vojnové operácie v Pásme Gazy.

EÚ vo svojom vyhlásení zverejnenom v piatok v Bruseli a citovanom agentúrou AFP zdôraznila, že „nariadenia Medzinárodného súdneho dvora sú pre strany záväzné a musia sa nimi riadiť. Európska únia očakáva ich úplnú, okamžitú a účinnú implementáciu“. MSD svojím v piatok zverejneným rozhodnutím reagoval na podanie Juhoafrickej republiky (JAR) z decembra 2023, keď na pôde MSD oficiálne obvinila Izrael z porušenia Dohovoru OSN o genocíde. Južná Afrika žiadala MSD, aby Izraelu nariadil zastavenie vojenských operácií v Pásme Gazy. Izrael v reakcii žiadal, aby MSD túto kauzu neprijal.

Viac..  Odhalenie špiónky aj podpora 50 miliárd eur. Europarlament zhodnotil dva roky vojny

MSD však v piatok oznámil, že žalobu nezamietne a bude sa ňou zaoberať, pretože má právomoc rozhodovať o mimoriadnych opatreniach, ktoré JAR požadovala vo svojom podaní proti Izraelu. Piatkové rozhodnutie je len dočasné a posúdenie obvinení z genocídy môže trvať celé roky, pripomína AP.

(TASR)

O mam

Odporúčame pozrieť

Štáty EÚ s výnimkou Maďarska vyzvali na okamžitú humanitárnu prestávku v Gaze

Štáty Európskej únie s výnimkou Maďarska v spoločnom pondelkovom vyhlásení vyzvali na okamžitú humanitárnu prestávku …

Consent choices