europsky parlament
Ilustračné PHOTO: © European Union- EP.

Týždeň v EP: Boj proti zneužívaniu detí na internete a sídlo agentúry EÚ pre boj proti praniu špinavých peňazí

Európski poslanci budú tento týždeň na pôde výborov hlasovať o predĺžení ustanovení umožňujúcich vyhľadávanie a odstraňovanie detskej pornografie z internetu. Zaoberať sa budú aj sídlom agentúry EÚ pre boj proti praniu špinavých peňazí.

Zákonodarcovia si tiež vo viacerých výboroch vypočujú priority belgického predsedníctva v Rade (ministrov) EÚ. Poslanecké kluby sa počas týždňa zamerajú na prípravu na blížiace sa plenárne zasadnutie, ktoré sa uskutoční v dňoch 5. – 8. februára v Štrasburgu.

Boj proti sexuálnemu zneužívaniu detí v online prostredí

Výbor EP pre občianske slobody, spravodlivosť a vnútorné veci (LIBE) bude v stredu hlasovať o predĺžení dočasnej výnimky z aktuálnych pravidiel EÚ v oblasti ochrany súkromia na internete, ktorá umožňuje vyhľadávanie a odstraňovanie materiálu obsahujúceho sexuálne zneužívanie detí z internetu. Platnosť aktuálnej výnimky vyprší v auguste 2024 a keďže schválenie stálych pravidiel v danej oblasti ešte pred augustom je neisté z dôvodu absencie rokovacieho mandátu Rady (ministrov) EÚ, poslanci budú hlasovať o predĺžení platnosti dočasnej výnimky.

Sídlo agentúry EÚ pre boj proti praniu špinavých peňazí

Poslanci si v utorok spolu so zástupcami Rady (ministrov) EÚ vypočujú prezentácie deviatich miest, ktoré sa uchádzajú o sídlo nového Úradu EÚ pre boj proti praniu špinavých peňazí a financovaniu terorizmu (AMLA). O sídle úradu rozhodne po prvýkrát spoločné hlasovania Európskeho parlamentu a Rady. Medzi mestá, ktoré sa uchádzajú o sídlo nového úradu, patrí Rím, Viedeň, Vilnius, Riga, Frankfurt, Dublin, Madrid, Paríž a Brusel.

Priority belgického predsedníctva v Rade EÚ

Ministri belgickej vlády predstúpia aj tento týždeň pred viaceré výbory EP, aby poslancom predstavili priority predsedníctva svojej krajiny v Rade (ministrov) EÚ. Belgicko prebralo šesťmesačné rotujúce predsedníctvo v Rade EÚ dňa 1. januára od Španielska.

Viac..  Po eurokandidátke SaS sú známe už aj niektoré mená ďalších strán

Príprava na plenárne zasadnutie

Poslanecké kluby sa tento týždeň budú venovať prípravám na blížiace sa plenárne zasadnutie Európskeho parlamentu, ktoré sa uskutoční v dňoch 5. – 8. februára v Štrasburgu.

Parlament počas plenárnej rozpravy s predsedom Európskej rady Charlesom Michelom a predsedníčkou Európskej komisie Ursulou von der Leyen zhodnotí výsledky mimoriadneho samitu hláv štátov a vlád EÚ, ktorý sa uskutoční 1. februára v Bruseli a zameria sa na revíziu dlhodobého rozpočtu Únie a pomoc Ukrajine.

Poslanci tiež počas plenárneho zasadnutia prediskutujú najnovší vývoj vojny Ruska proti Ukrajine a európsku podporu Ukrajiny. Zaoberať sa budú aj využívaním nových genómových techník v rastlinnej výrobe či okamžitými platbami v eurách.

Parlament tiež prijme uznesenia k povolebnej situácii v Srbsku a k právnemu štátu a slobode médií v Grécku. Poslanci sa zamerajú aj na budúcnosť Európy, o ktorej budú diskutovať s rumunských prezidentom Klausom Iohannisom v rámci série rozpráv s názvom „Toto je Európa“.

O mam

Odporúčame pozrieť

Europsky parlament

Tento týždeň v EP: Sto dní do európskych volieb, právny štát na Slovensku a colný kódex EÚ

Europoslanci sa budú tento týždeň na pôde výborov zaoberať aj právnym štátom a ochranou prostriedkov …

Consent choices