Online banking, počítač, mobil. PHOTO: © European Union, 2020

Peňažné prevody v eurách prídu po novom do desiatich sekúnd

Europoslanci v stredu prijali nové pravidlá na zabezpečenie okamžitého príchodu prevedených finančných prostriedkov na bankové účty retailových zákazníkov a podnikov v celej EÚ.

Cieľom nového nariadenia je zabezpečiť, aby retailoví klienti a podniky, najmä malé a stredné podniky, nemuseli čakať na svoje peniaze a aby sa zvýšila bezpečnosť prevodov. Banky a iní poskytovatelia platobných služieb budú musieť zabezpečiť, aby boli úhrady dostupné a okamžite spracované. Textom, na ktorom sa už Parlament dohodol s členskými štátmi EÚ, sa aktualizujú súčasné pravidlá jednotnej oblasti platieb v eurách (SEPA).

Okamžitý prevod úhrady

Okamžitý prevod sa má vykonať bez ohľadu na deň alebo hodinu a peniaze musia prísť na účet príjemcu do desiatich sekúnd. Platiteľ by mal byť do desiatich sekúnd informovaný aj o tom, či prevedené finančné prostriedky boli alebo neboli sprístupnené zamýšľanému príjemcovi.

Pravidlá budú musieť uplatňovať po dlhšom prechodnom období aj členské štáty, ktorých menou nie je euro, ak ich účty ponúkajú pravidelné transakcie v eurách. V prípade takýchto účtov mimo pracovných hodín bude existovať osobitná výnimka z uskutočnenia platby do desiatich sekúnd vzhľadom na možné obavy týkajúce sa prístupu k hotovosti v eurách.

Bezpečnosť zákazníkov a sankcie

Aby sa zaručila bezpečnosť, poskytovatelia platobných služieb by mali mať zavedené spoľahlivé a aktuálne opatrenia na odhaľovanie a prevenciu podvodov s cieľom zabrániť tomu, aby sa úhrady dostali na nesprávny účet z dôvodu podvodu alebo chyby. Na tento účel by poskytovatelia platobných služieb pôsobiaci v EÚ mali okamžite a bez akýchkoľvek dodatočných platieb alebo poplatkov poskytovať službu na overenie totožnosti príjemcu.

Poskytovatelia platobných služieb by mali ako dodatočnú ochranu proti podvodom umožniť svojim klientom stanoviť maximálnu sumu okamžitých úhrad v eurách, ktorá by sa dala ľahko upraviť pred ďalším prevodom. Ak poskytovateľ platobných služieb neplní svoje povinnosti v oblasti predchádzania podvodom, čo vedie k finančnej škode, môže klient požadovať náhradu škody zo strany poskytovateľa služieb podľa nových pravidiel. Poskytovatelia platobných služieb, ktorí ponúkajú okamžité úhrady, by mali takisto overiť, či niektorý z ich klientov podlieha sankciám alebo iným reštriktívnym opatreniam týkajúcim sa prania špinavých peňazí a financovania terorizmu.

Poplatky zostávajú rovnaké

Poplatky, ktoré poskytovateľ platobných služieb uplatňuje v súvislosti s okamžitými úhradami v eurách, nemôžu byť vyššie ako poplatky uplatňované na transakcie „bez okamžitých“ úhrad v eurách.

Vyhlásenie spravodajcu

Spravodajca Michiel Hoogeveen (ECR, NL) uviedol: „Nariadenie o okamžitých platbách predstavuje dlho očakávanú modernizáciu platieb na európskom jednotnom trhu. Zákazníci sa teraz môžu rozlúčiť s nepríjemnosťou čakania dvoch alebo troch pracovných dní na prístup k svojim peniazom. Prinášame niečo, čo je pre ľudí a podniky skutočne dôležité: prevod peňazí do 10 sekúnd kedykoľvek v priebehu dňa.“

Ďalší postup

Text bol prijatý 599 hlasmi za, 7 bolo proti a 35 sa zdržalo hlasovania. Nové pravidlá nadobudnú účinnosť 20 dní po uverejnení v Úradnom vestníku EÚ. Členské štáty budú mať na uplatnenie nariadenia 12 mesiacov.

Reakcie slovenských poslancov

Monika Beňová (NI, SK) uviedla: „Návrh má pomôcť zjednotiť poskytovanie okamžitých platieb v mene euro naprieč rôznymi krajinami. Ich dostupnosť a súvisiace poplatky sa totiž napriek veľkej popularite medzi klientmi v rôznych členských štátoch výrazne líšia. Cieľom je zároveň nielen to, aby nemuseli na svoje peniaze čakať, nakoľko finančné prostriedky majú byť pripísané na účet príjemcu do 10 sekúnd, ale zvýšiť sa má aj bezpečnosť takýchto transakcií.“

Vladimír Bilčík (EPP, SK) uviedol: „Vďaka euru budú mať Slovenky a Slováci opäť trochu jednoduchší život. Platby cez internetbanking budú pripísané na účet okamžite aj v prípade, že odosielateľ a prijímateľ peňazí majú odlišnú banku. Nebudú tak musieť zbytočne čakať na svoje peniaze. Je to opäť jedna z ďalších veľkých výhod členstva v eurozóne. V tomto smere majú ľudia na Slovensku dnes citeľnú výhodu oproti ľuďom v Českej republike, kde sa debata o prijatí eura iba rozbieha. Verím, že práve takéto praktické opatrenia presvedčia aj našich priateľov v Českej republike, aby do eurozóny čoskoro tiež vstúpili.“

Viac..  Európsky parlament schválil reformu trhu EÚ s elektrinou

Martin Hojsík (RE, SK) uviedol: „Digitalizácia umožnila komunikáciu v reálnom čase už pred rokmi, a rovnako rýchlo v súčasnosti fungujú aj mnohé ďalšie služby naprieč celou Európskou úniou. Nie je preto dôvod, aby sa táto rýchlosť nevyužívala aj v prospech ľudí v bankovom sektore, kde sa môžu bankové platby dostať okamžite na bankové účty zákazníkov a podnikov naprieč celou EÚ. Vítam a veľmi podporujem tento návrh, aby občania, ako aj malé a stredné podniky, nemuseli čakať na svoje peniaze hodiny či niekedy stále aj dni, ale mohli poslať či získať platby v reálnom čase v priebehu niekoľkých sekúnd. A to všetko bez navyšovania poplatkov za tieto služby.“

Eugen Jurzyca (ECR, SK) uviedol: „Bankový sektor vo väčšine členských krajín EÚ akoby zaspal dobu. Platby do inej banky, tuzemskej alebo zahraničnej, trvajú aj viac dní. Konkurencia ku klasickým bankám, teda moderné fintech spoločnosti, pritom umožňuje okamžité platby do celej EÚ, a dokonca väčšinou zadarmo. Banky v súčasnosti takéto služby neponúkajú najmä kvôli chýbajúcemu konkurenčnému tlaku. Ide o príklad regulácie, ktorá prinesie úžitok pre spotrebiteľov. Opatrenie prispeje tiež k efektívnejšiemu fungovaniu na jednotnom trhu, vďaka prehĺbeniu konkurencie na trhu s platbami. Podľa Komisie oneskorenie prevodov peňazí každý deň dočasne blokuje platby v hodnote takmer 200 miliárd EUR. Uvoľnenie tejto sumy by spoločnosti mohlo priniesť benefity až do výšky 1,8 miliardy EUR ročne.“

Miriam Lexmann (EPP, SK) uviedla: „Zmenu nariadenia o okamžitých úhradách v eurách podporujem. Som presvedčená, že zmeny ocenia bežní užívatelia, ale aj malí a strední podnikatelia či živnostníci, pretože zabezpečia rýchlejšie a rovnako bezpečné doručenie platieb za prácu a služby na ich účty. Veľmi dôležité je, že poplatky za tieto platby nebudú vyššie, ako sú dnes za iné bežné prevodové transakcie v eurách, pričom banka sa musí aj v tomto prípade postarať o dostatočné opatrenia na overenie totožnosti klientov a prevenciu voči podvodom.“

Jozef Mihál (RE, SK) uviedol: „Cieľom návrhu Komisie je urýchliť využívanie okamžitých platieb v eurách, vďaka ktorým sú odoslané peniaze k dispozícii na účte príjemcov už do 10 sekúnd. Poskytovatelia platobných služieb budú povinní ponúkať okamžité platby v eurách, ak už ponúkajú tradičné platby v tejto mene, s tým, že poplatky účtované za okamžité platby nebudú môcť prevyšovať ceny tradičných transakcií. Týmto sa Európanom a podnikom uľahčí, urýchli a zlacnie obchodovanie v celej Únii, čo veľmi vítam. Bonusom je, že návrh zaväzuje štáty, ktoré nie sú členmi eurozóny, aby takisto ponúkali takéto platby.“

Peter Pollák (EPP, SK) uviedol: „Rýchly prevod peňazí do niekoľkých sekúnd je prelomovým krokom v oblasti bankovníctva. Niektoré zo slovenských bánk už takéto rýchle prevody poskytujú a klienti, či už jednotlivci alebo firmy majú s tým len pozitívne skúsenosti. Preto vítam a podporujem návrh, ktorý odporúča zavedenie tejto služby každou bankou.“

Ivan Štefanec (EPP, SK) uviedol: „V tomto prípade môžeme vidieť reálnu pomoc Európskej únie v praxi malým a stredným podnikateľom, kedy vďaka zavŕšenému legislatívnemu procesu už viac nebudú musieť čakať na svoje peniaze. Okrem toho sa zvýši aj bezpečnosť prevodov. Prístup k službám okamžitého prevodu peňazí bude pri tom za štandardné prevodné ceny.“

O mam

Odporúčame pozrieť

Jozef Mihál: Vo voľbách do Európskeho parlamentu ma nájdete ako nezávislého na kandidátke Demokratov

„Vo voľbách do Európskeho parlamentu v sobotu 8. júna 2024 ma nájdete ako nezávislého na …

Consent choices