Martin Hojsík, europoslanec /PS, RE/. PHOTO: © European Union 2022 - Source : EP

M. Hojsík: Slovensku hrozí strata miliárd z eurofondov, eurokomisár Reynders písal ministrovi Suskovi

Slovensku hrozí strata miliárd z eurofondov v dôsledku prijatia novely Trestného zákona, vyplýva z korešpondencie medzi Slovenskom a Európskou komisiou. Vyzývame ministra spravodlivosti Borisa Suska, aby túto komunikáciu zverejnil, a prevzal politickú zodpovednosť za ignorovanie výhrad Komisie, vyhlásil predseda PS a podpredseda NR SR Michal Šimečka.

„Žiadame o zverejnenie výhrad Komisie, ktoré vláde poslala v listoch z 24. januára a 8. februára. Ukážte slovenskej verejnosti, ako nás Komisia opakovane upozorňovala, že táto novela nie je v súlade s európskym právom, a ako jej prijatím de facto vyvoláte konanie proti Slovensku. Priamo tým ohrozujete eurofondy a hazardujete s budúcnosťou Slovenska. Tieto peniaze krajina potrebuje na školy, nemocnice a cesty,“ varoval Šimečka.

Podpredseda Európskeho parlamentu a podpredseda PS Martin Hojsík priblížil, že Komisia Slovensko upozorňovala na rozsiahly nesúlad navrhovanej novely s európskym právom v oblasti premlčacích lehôt, ako aj sadzieb pre jednotlivé trestné činy.

„Európska komisia sa opakovane snažila o dialóg. Dokonca Slovensko v liste z 24.1. upozornila, že analyzovala právne poriadky okolitých členských štátov a nikde nenašla obdobné trestné sadzby. Tým sa totiž vládna koalícia snažila hanebne ospravedlniť dokonca aj pred Komisiou,“ vysvetlil Hojsík s tým, že dnes už je podľa neho  jasné, o čo sa chaotické pozmeňujúce návrhy poslanca Tibora Gašpara snažili. „Čiastočne reagovali na výhrady Komisie, ale ani zďaleka nie úplne. O tom, že výhrady Komisie pretrvávajú, svedčí aj list eurokomisára Didier Reyndersa ministrovi Suskovi v deň hlasovania,“ povedal Hojsík.

Viac..  Zahanbíme sa už piatykrát? Účasť Slovákov v eurovoľbách by mohla prekvapiť

Podpredsedníčka PS a predsedníčka Výboru NR SR pre ľudské práva a národnostné menšiny Lucia Plaváková dodala, že hoci vláda skrátené legislatívne konanie pri schvaľovaní novely obhajovala ohrozovaním ľudských práv, to však v skutočnosti nastalo až teraz. „Slovensku hrozí neospravedlniteľné zhoršenie ochrany práv preživších násilných trestných činov vrátane znásilnenia, ale aj ohrozenie bezpečnosti ľudí kvôli zvýšeniu kriminality. Plnú zodpovednosť za tieto hrôzostrašné dôsledky novely nesie minister spravodlivosti Boris Susko,“ uzavrela Plaváková.

O mam

Odporúčame pozrieť

EU vlajky

Európsky parlament vyzýva na opatrenia proti narúšaniu hodnôt EÚ v členských štátoch

Europoslanci v stredu varovali pred zhoršením demokracie v mnohých členských štátoch a kritizovali nečinnosť Komisie …

Consent choices