Ursula von der Leyen, predsedníčka Európskej komisie. PHOTO: © European Union

Von der Leyenová: EK uvoľní zmrazené financie pre Poľsko

Predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová v piatok oznámila, že EK uvoľňuje pre Poľsko 137 miliárd eur z postpandemických fondov EÚ. EK ich zmrazila pre ohrozenie právneho štátu v Poľsku. TASR správu prevzala z agentúr AP a AFP.

„Európska komisia na budúci týždeň predloží rozhodnutie o uvoľnení až 137 miliárd eur pre Poľsko,“ uviedla von der Leyenová na Twitteri. Počas piatkovej návštevy Varšavy povedala, že má dobrý dojem z úsilia Poľska obnoviť právny štát. Poľský premiér Donald Tusk toto oznámenie privítal a uviedol, že peniaze budú minuté dobre.

Poľský minister spravodlivosti Adam Bodnar nedávno predstavil plán viacerých legislatívnych zmien na zvrátenie reforiem súdnictva v Poľsku. Rozbehla ich predchádzajúca vláda strany Právo a spravodlivosť (PiS) a podľa kritikov je to umožňovalo ovplyvňovať súdnictvo podľa straníckych záujmov.

Viac..  Štátna pomoc firmám v EÚ v roku 2022 dosiahla 228 miliárd eur

EK v roku 2017 spustila voči Poľsku konanie na základe článku 7 ods. 1 Zmluvy o Európskej únii. Reagovala tým na ohrozenie právneho štátu.

(TASR)

O mam

Odporúčame pozrieť

Pellegrini

Predsedníčka EK zaželala Pellegrinimu úspech pri plnení nových povinností

Predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová zaželal v nedeľu Petrovi Pellegrinimu po víťazstve …

Consent choices