caputova
Zuzana Čaputová, prezidentka SR. FOTO: Kancelária prezidentky.

Čaputová: Ak sa v SR naruší právny štát, EÚ by mala uplatniť podmienenosť fondov

Slovenský premiér Robert Fico podľa prezidentky Zuzany Čaputovej testuje na Slovensku „limity demokracie“. Robí to snahou o zmenu Trestného zákona, útokmi na Ústavný súd a tlakom na médiá a mimovládne organizácie, povedala prezidentka v rozhovore pre britský denník Financial Times (FT) zverejnenom v nedeľu. Informuje o tom TASR.

Čaputová kritizovala Fica za to, že podľa nej oslabuje na Slovensku právny štát a obracia sa k Rusku. „Slovensko je v týchto dňoch často prirovnávané k Maďarsku a vyzerá to, že (Ficova) vláda sa Maďarskom nejako inšpirovala,“ uviedla prezidentka. Zároveň sa vyjadrila aj k nedávnemu stretnutiu slovenského ministra zahraničných vecí Juraja Blanára so svojím ruským rezortným kolegom Sergejom Lavrovom na okraj diplomatického fóra v Turecku. Podľa Čaputovej toto stretnutie Slovensko nepriblížilo k mieru, naopak, ešte viac ho vzdialilo od svojich partnerov a spojencov.

Prezidentka okrem toho vyjadrila znepokojenie nad Ficovou domácou politikou, ktorá by podľa nej mohla viesť k podobným sporom ohľadom právneho štátu s Bruselom, aké malo i Poľsko a Maďarsko. FT tieto obavy prezidentky spája najmä s nedávnou novelou Trestného zákona, ktorá ruší Úrad špeciálnej prokuratúry a znižuje tresty za korupciu a iné zločiny. „Rovnako ako pri všetkých ostatných krajinách EÚ, ak príde k vážnemu porušeniu právneho štátu na Slovensku, mala by byť uplatnená podmienenosť financovania z EÚ,“ cituje FT Čaputovú.

Viac..  Výbor ministrov Rady Európy odobril kandidátov na post generálneho tajomníka

Prezidentka poslala novelu Trestného zákona v polovici februára na posúdenie Ústavnému súdu, ktorý pozastavil niektoré jej časti. Fico následne vyzval na odstúpenie predsedu Ústavného súdu pre únik informácií médiám a uviedol, že by ho mal odvolať budúci prezident. Takéto vyjadrenia však Čaputová považuje za „absolútne neprijateľné a nezodpovedné“, pretože podľa nej spochybňujú nezávislosť Ústavného súdu. „Myslím si, že sú tu testované limity demokracie,“ upozornila.

(TASR)

O mam

Odporúčame pozrieť

Čaputová v Európskom parlamente vyzvala Slovákov na účasť v eurovoľbách

Slováci by mali využiť svoje právo a možnosť, a začiatkom júna ísť hlasovať vo voľbách …

Consent choices