Európsky strom roku 2024. PHOTO: FB, autorka: Zielona bombonierka Bożka Piotrowska

Titul Európsky strom roku získal buk menom „Srdce záhrady“

Strom nazývaný „Srdce záhrady“, v juhozápadnej oblasti Poľska, získal titul Európsky strom roka 2024. Buk, pravdepodobne zasadený na prelome 18. a 19. storočia, rastie v starom parku botanickej záhrady Univerzity vo Vroclave. TASR prevzala informácie z nedeľnej správy poľskej tlačovej agentúry PAP.

„Srdce záhrady“ je už tretí poľský strom v poradí, ktorý vyhral súťaž, a vybrali ho spomedzi 15 stromov, ktoré sa umiestnili na prvej priečke v národných súťažiach v Európe. Vlani titul udelili 180-ročnému dubu nazvanému Fabrykant v stredopoľskom meste Lodž. V roku 2022 sa stal víťazom 400-ročný dub nazvaný Dunin v Bielovežskom národnom parku v severovýchodnej časti krajiny.

Poľsko vyhralo súťaž prvýkrát v roku 2017, keď titul získal 650-ročný dub nazvaný Jozef v juhovýchodnej dedine Wišniowa. Druhé miesto v tohtoročnej súťaži obsadil „Plačúci buk z Bayeux“, obce vo francúzskom regióne Normandia. Za ním na treťom mieste nasleduje 1000 rokov starý „Olivovník z Luras“, obce na talianskom ostrove Sardínia.

Viac..  V Európe bol vlani prijatý rekordný počet patentových prihlášok

Organizátorom podujatia Európsky strom roka je nadnárodné ekologické združenie EPA (Environmental Partnership Association) so sídlom v Bruseli. Národnú súťaž v Poľsku usporiadal Klub Gaja, jedno z najstarších poľských občianskych združení zaoberajúce sa ochranou životného prostredia a právami zvierat.

(TASR)

O mam

Odporúčame pozrieť

Tusk

Poľský premiér Tusk upozornil na hrozbu novej vojny v Európe, píšu médiá

Poľský premiér Donald Tusk pre európske média uviedol, že Európa znova vstúpila do predvojnového obdobia. …

Consent choices