Christine Lagardeová PHOTO: European Union

Lagardová: Európa a USA by nemali súťažiť o to, kto ponúkne vyššie dotácie

Európa a USA by sa mali vyhnúť ponúkaniu nadmerných ekonomických výhod v snahe podporiť hospodársky rast. Nemali by sa zapájať do dotačných pretekov, ktoré vytvárajú hru s nulovým súčtom. Uviedla to v pondelok prezidentka Európskej centrálnej banky (ECB) Christine Lagardová v prejave na americkej univerzite Yale. TASR o tom informuje na základe správy Bloomberg.

Namiesto toho by obe strany mali využiť svoju „kolektívnu váhu“ v medzinárodnom obchode, aby odradili ostatných od protikonkurenčných praktík. A zároveň zvýšiť „voľný tok nápadov medzi oboma brehmi Atlantiku, čo je hra s pozitívnym súčtom“, skonštatovala. Tieto poznámky odzrkadľujú komentáre Lagardovej z minulého týždňa, že Európe a USA by lepšie poslúžilo, keby zabezpečili „rovnaké podmienky pre krajiny, ktoré hrajú podľa pravidiel a dôrazne by konali v prípadoch, keď sa pravidlá porušujú s cieľom vytvoriť nespravodlivú výhodu„.

Lagardová v pondelok v prednáške na Yale University povedala tiež, že svetová ekonomika sa nachádza „v bode obratu, pričom stará realita je nahradená novými neistotami“. Napriek tomu určité veci „zostávajú rozhodne rovnaké„, poznamenala s tým, že generovanie nových nápadov má zásadný význam pre budúci rast ekonomiky. Ale na to, aby tieto nápady fungovali, je potrebné vytvoriť podmienky, „v ktorých sa budú môcť šíriť a prekvitať“, čo nebude jednoduché, dodala.

Viac..  Eurokomisia hovorí o postupnom raste v EÚ aj napriek geopolitickým rizikám

(TASR)

O mam

Odporúčame pozrieť

polnohospodarstvo

Krízové nástroje štátnej pomoci na podporu poľnohospodárstva a rybárstva ostávajú v platnosti

Európska komisia prijala zmenu dočasného krízového a transformačného rámca štátnej pomoci. Jej zámerom je predĺžiť o …

Consent choices