Európsky parlament v Bruseli. PHOTO: © European Union 2024 - Source : EP

Europoslanci schválili podporu obchodu pre Ukrajinu aj ochranu poľnohospodárom EÚ

Európsky parlament v utorok schválil predĺženie dočasných opatrení na liberalizáciu obchodu pre Ukrajinu a zároveň opatrenia na ochranu poľnohospodárov EÚ.

Poslanci 428 hlasmi za, 131 proti a 44 sa zdržalo hlasovania podporili predĺženie pozastavenia dovozných ciel a kvót na ukrajinské poľnohospodárske produkty o ďalší rok, do 5. júna 2025, s cieľom podporiť krajinu uprostred pokračujúcej ruskej agresie.

Podľa nového nariadenia môže Komisia rýchlo konať a uložiť akékoľvek opatrenia, ktoré považuje za potrebné, ak dôjde k výraznému narušeniu trhu EÚ alebo trhov jedného alebo viacerých členských štátov EÚ v dôsledku dovozu z Ukrajiny (napríklad pšenice). V rámci posilnených ochranných opatrení na ochranu poľnohospodárov EÚ môže Komisia spustiť núdzovú brzdu pre mimoriadne citlivé poľnohospodárske produkty, konkrétne pre hydinu, vajcia, cukor, ovos, krúpy, kukuricu a med. Ak dovoz týchto produktov prekročí priemerné objemy dovozu zaznamenané v druhej polovici roku 2021 a počas celého roka 2022 a 2023, clá môžu byť znovu zavedené. V rámci dohody o nových pravidlách sa Komisia zaviazala, že čoskoro začne rozhovory s Ukrajinou o trvalej liberalizácii obchodu a že Parlament bude do tohto procesu úzko zapojený.

Vyhlásenie spravodajkyne

Spravodajkyňa Sandra Kalniete (EPP, LV) povedala: „Predĺženie opatrení na podporu obchodu opätovne potvrdzuje solidaritu EÚ s Ukrajinou tvárou v tvár ruskej agresii. Toto hlasovanie súčasne posilní ekonomickú odolnosť Ukrajiny a ochráni záujmy európskych farmárov. Dodržíme svoje sľuby – budeme podporovať Ukrajinu až do jej vojenského víťazstva a vstupu do EÚ a NATO.“

Ďalší postup

Teraz musí nariadenie ešte formálne schváliť Rada. Platnosť súčasných obchodných opatrení uplynie 5. júna 2024 a nové nariadenie by malo nadobudnúť účinnosť ihneď po tomto dátume.

Súvislosti

Asociačná dohoda medzi EÚ a Ukrajinou vrátane prehĺbenej a komplexnej zóny voľného obchodu zabezpečila ukrajinským podnikom prednostný prístup na trh EÚ od roku 2016. Po tom, čo Rusko začalo svoju agresívnu vojnu, EÚ zaviedla autonómne obchodné opatrenia (ATM) v júni 2022, ktoré umožňujú bezcolný prístup pre všetky ukrajinské výrobky do EÚ. Tieto opatrenia boli v roku 2023 predĺžené o jeden rok a v januári Komisia EÚ navrhla obnoviť pozastavenie o ďalší rok s dodatočnými zárukami na ochranu trhu EÚ. Počas rokovaní Rada a Parlament pridali ďalšie opatrenia na ochranu poľnohospodárov EÚ. V prípade Moldavska Parlament nedávno rozhodol o predĺžení podobných opatrení o ďalší rok.

Reakcie slovenských poslancov

Vladimír Bilčík (EPP, SK) uviedol: „Ukrajina kvôli nevyprovokovanej agresii zo strany Ruska ekonomicky stráda. Som rád, že sa v EÚ našlo riešenie, ako pomôcť Ukrajine pri dovoze jej výrobkov na európsky trh, a zároveň zohľadniť obavy aj našich poľnohospodárov z toho, že lacnejšie ukrajinské výrobky môžu trh narušiť.“

Viac..  Ch. Michel: Bez nových členov by EÚ bola slabšia aj voči USA, Rusku a Číne

Eugen Jurzyca (ECR, SK) uviedol: „Podporujem, aby sa o ďalší rok predĺžilo pozastavenie väčšiny dovozných ciel, ktoré EÚ uplatňuje na dovoz tovarov z Ukrajiny. Predĺženie voľného obchodu je výhodné pre Ukrajinu, Európsku úniu, aj Slovensko. To, čo u nás získajú spotrebitelia vo forme nižších cien napríklad potravín, je viac než to, čo stratia niektorí naši producenti v dôsledku zahraničnej konkurencie. Z tohto rozdielu by potom spoločnosť mala poskytovať dočasné kompenzácie tým, ktorí na liberalizácii strácajú, aby bol ekonomicky prínosný projekt súčasne aj politicky priechodný.“

Jozef Mihál (RE, SK) uviedol: „Ukrajina čelí ťažkým obdobiam kvôli prebiehajúcej ruskej agresívnej vojne. Preto by sme jej mali naďalej pomáhať aj tým, že jej uľahčíme predaj svojich poľnohospodárskych výrobkov v EÚ bez dodatočných nákladov, a to aspoň do júna 2025. Zároveň sa zaviedli ochranné opatrenia na ochranu poľnohospodárov v EÚ, ak ich dovoz ukrajinských produktov začne príliš negatívne ovplyvňovať. Týmto spôsobom môžeme zabiť dve muchy jednou ranou: pomôcť Ukrajine a zabezpečiť, aby bolo postarané aj o našich poľnohospodárov. Usilujeme sa o vyvážený prístup, ktorý podporuje Ukrajinu a zároveň udržiava naše vlastné poľnohospodárske trhy stabilné.“

Ivan Štefanec (EPP, SK) uviedol: „Je v záujme EÚ a Slovenska pomáhať Ukrajine všetkými dostupnými prostriedkami, aby sa jej vojnu aj za našu slobodu a hodnoty demokracie podarilo vyhrať. Platí to vrátane dočasnej liberalizácie obchodu. Na druhú stranu, táto liberalizácia musí mať jasné rámce a pravidlá tak, aby nedochádzalo k výraznému narušenia trhu EÚ, najmä čo sa týka obzvlášť citlivých poľnohospodárskych produktov. Som preto za lepší monitoring dovozu, aby sme pri prípadnom narušení trhu vedeli rýchlo konať a zabránili poškodeniu našich domácich výrobkov, či práce našich farmárov.“

O mam

Odporúčame pozrieť

Ivan Štefanec: Slovenské predné brzdové svetlo môže byť čoskoro realitou

Poznáme výsledky veľkej štúdie využitia predného brzdového svetla. Práve na Slovensku sa zrodil nápad slovenského …

Consent choices