Deň Európy v roku európskych volieb: Oslavy narodenín EÚ v Košiciach a Bratislave

·       Deň Európy v Košiciach: 7. máj 2024 od 10.00 do 22.00 hod.

·       téma: 20 rokov Slovenska v EÚ a európske voľby 8. júna 2024

·       prednášky, diskusie, súťaže, kvízy a množstvo informácií o činnosti EÚ

·       Deň Európy v Bratislave: 9. máj 2024 od 09.00 do 22.00 hod.

Kancelária Európskeho parlamentu a Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku si 7. mája v Košiciach a 9. mája v Bratislave sériou podujatí pripomenú Deň Európy a oslávia tak narodeniny EÚ. Dňom Európy si pripomíname Schumanovu deklaráciu, ktorá odštartovala modernú európsku integráciu a viedla k vytvoreniu súčasnej Európskej únie ako unikátneho mierového a demokratického projektu. „Tohtoročné oslavy Dňa Európy sú výnimočné tým, že sa odohrávajú v čase, keď si pripomíname dvadsiate výročie vstupu Slovenska do Európskej únie. Navyše, už o mesiac nás čakajú európske voľby, v ktorých si občania zvolia svojich zástupcov na ďalších päť rokov. Program osláv sa preto zameria aj na výsledky práce odchádzajúceho Európskeho parlamentu a výzvy, ktorým budú čeliť nové europoslankyne a europoslanci,“ uviedol vedúci Kancelárie EP na Slovensku Robert Sermek.

„Výsledky európskych volieb však okrem zloženia Európskeho parlamentu ovplyvnia aj prácu Európskej komisie a rozhodnú tak o ďalšom smerovaní Európskej únie ako celku. Chcel by som preto vyzvať všetkých voličov, aby využili svoj hlas v týchto dôležitých voľbách a nenechali za seba rozhodnúť iných,“ dodal Robert Sermek.

Deň Európy v Košiciach: Európska dedinka, prednášky, diskusie a koncert

Oslavy Dňa Európy v Košiciach organizuje Kancelária Európskeho parlamentu na Slovensku v spolupráci so Zastúpením Európskej komisie na Slovensku a  Europe Direct Košice.

Kedy? Utorok 7. máj 2024 od 10.00 do 22.00 hod.

Kde? Kino Úsmev, Kasárenské námestie 1, Košice

Účastníci osláv sa môžu tešiť na rôznorodý program plný zaujímavých prednášok, diskusií a súťaží. Hostia budú môcť počas celého dňa navštíviť Európsku dedinku pred Kinom Úsmev. Okrem informácií o činnosti Európskeho parlamentu, Európskej komisie a partnerských organizácií sa môžu zapojiť do rôznych súťaží a kvízov.

Viac..  Deň Európy: pred európskymi voľbami sa pamiatky v mestách EÚ rozsvietia v jej farbách

Pre študentov stredných škôl a poslucháčov univerzít sú pripravené workshopy a pre širokú verejnosť prednáška na tému vplyv umelej inteligencie na spoločnosť a možnosti jej využitia. Spisovateľ a konzultant Petr Ludwig v prednáške vysvetlí, ako využiť umelú inteligenciu v každodennom živote a ako identifikovať, ktoré z jej produktov sú pre jednotlivcov prínosné.

Návštevníci sa tiež môžu tešiť na zaujímavé diskusie: v prvej sa účastníci zamerajú na vplyv umelej inteligencie na spoločnosť, demokraciu a výsledky volieb, druhá – organizovaná Slovenskou spoločnosťou pre zahraničnú politiku – bude zameraná na júnové európske voľby.

Utorok sa bude niesť aj v znamení Európskej filmovej ceny publika. Diváci si po prednáške šéfredaktora portálu kinema.sk Petra Konečného budú môcť pozrieť film Zborovňa (Das Lehrerzimmer), ktorý získal tohtoročnú Cenu publika LUX.

Oslavy uzavrie večerná talkshow v interiéri Kina Úsmev a koncert Martina Brečka.

Program Dňa Európy v Košiciach je k dispozícii tu.

Deň Európy v Bratislave: Workshopy, súťaže a koncert  Zuzany Smatanovej

Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku, Kancelária Európskeho parlamentu na Slovensku, Európska investičná banka, Európsky orgán práce a Stará tržnica organizujú oslavy Dňa Európy aj v Bratislave.

Kedy? Štvrtok 9. máj 2024 od 09.00 do 14.00 a následne od 19.00 do 22.00

Kde? Stará tržnica, Námestie SNP 25, Bratislava

Širokej verejnosti budú k dispozícii informačné stánky členských krajín EÚ, Európskeho parlamentu a Európskej komisie. Návštevníci sa môžu tešiť na workshopy, súťaže, výstavy, ale aj sprievodný program. Oslavy vyvrcholia večerným koncertom Zuzany Smatanovej.

O mam

Odporúčame pozrieť

Deň Európy: pred európskymi voľbami sa pamiatky v mestách EÚ rozsvietia v jej farbách

Výzvy na účasť občanov v európskych voľbách, ktoré sú naplánované na 6. – 9. júna, …

Consent choices