burza
Ilustračné PHOTO: © European Union.

Európske trhy sa po prvom kole francúzskych volieb posilnili

Po prvom kole francúzskych parlamentných volieb európske akcie odštartovali nový týždeň rastom. Posilnilo sa aj euro a riziková prirážka na francúzske dlhopisy klesla. TASR o tom informuje na základe správ DPA, Bloomberg a CNBC.

Finančné a akciové trhy pozitívne prijali fakt, že v prvom kole volieb síce zvíťazila krajná pravica, ale zrejme nebude mať v novom parlamente väčšinu, aby presadila svoje sľuby. Z hľadiska trhov je prípadný politický pat najmenej zlá možnosť, aj keď nie je ani zďaleka ideálna.

V prvom kole parlamentných volieb zvíťazila krajne pravicová strana Marine Le Penovej, avšak s menším náskokom, než predpokladali niektoré prieskumy. To signalizuje, že cesta k absolútnej väčšine bude ťažšia, než sa očakávalo. Vyhliadka, že extrémne pravicové ani ľavicové strany zrejme nezískajú kontrolu, zlepšila náladu na európskych trhoch. „Trhy sú celkom spokojné, že sa nerysuje absolútna väčšina,“ uviedla hlavná investičná šéfka pre Francúzsko spoločnosti UBS Wealth Management Claudia Panseriová. Dodala, že sa nenaplnili tie najextrémnejšie scenáre.

Hlavný francúzsky index stúpol až o 2,8 %, nemecký Dax si hneď po otvorení polepšil o viac ako 1 %. Paneurópsky index Stoxx 600 sa posilnil približne o 1,8 %, keď ho hore ťahali predovšetkým bankové tituly. Akcie francúzskych bánk vyskočili o viac ako 5 %. Euro sa dostalo na najvyššiu úroveň od polovice júna a okolo poludnia SELČ sa obchodovalo s plusom 0,35 % po 1,0748 USD. Riziková prirážka na francúzske vládne 10-ročné dlhopisy voči ekvivalentným nemeckým dlhopisom klesla na najnižšiu úroveň za dva týždne.

Viac..  Čína dúfa, že sa s EÚ dohodne na clách na EV, ktoré budú vyhovovať obom stranám

Druhé kolo francúzskych parlamentných volieb sa bude konať v nedeľu 7. júla.

(TASR)

O mam

Odporúčame pozrieť

Profil Ursuly von der Leyenovej, opätovne zvolenej šéfky Európskej komisie

Európsky parlament (EP) vo štvrtok v tajnej voľbe rozhodol o tom, že Ursula von der …

Consent choices