Ilustračné PHOTO: © European Union.

Európska komisia schválila prvú vakcínu proti ochoreniu chikungunya

Prvá a zatiaľ jediná vakcína proti vírusu spôsobujúcemu ochorenie chikungunya získala od Európskej komisie povolenie na uvedenie na trh v krajinách Európskej únie. Oznámil to v pondelok jej výrobca, francúzska biotechnologická spoločnosť Valneva. Informovala o tom agentúra APA.

Jednorazová vakcína IXCHIQ je určená pre osoby vo veku nad 18 rokov. Vyvinuli ju na pracovisku Valnevy v Rakúsku. Okrem toho už bola schválená v USA a Kanade. Vírus spôsobujúci chorobu chikungunya je prenášaný komárom tigrovaným a komárom egyptským. Prvýkrát bola identifikovaná v roku 1952 v Tanzánii. Meno vírusu pochádza z jazyka tamojšieho etnika Makondov a znamená „kráčať zhrbene“, čo poukazuje na držanie tela chorých osôb.

Infekcia vedie u 97 percent ľudí k symptomatickému ochoreniu štyri až sedem dní po uštipnutí komárom. Zatiaľ čo úmrtnosť je nízka, infekčnosť je vysoká. Symptómy zahŕňajú akútnu horúčku, bolesť kĺbov a svalov, bolesť hlavy, nevoľnosť a vyrážky. Bolesť kĺbov je často vyčerpávajúca a môže trvať týždne až roky.

Viac..  Miriam Lexmann: Pán prezident, ako máme veriť vašim slovám o nadstraníckosti?

V oblastiach, kde patogén cirkuluje, často ochorie tretina až tri štvrtiny populácie. Cestovatelia sú vystavení vysokému riziku infekcie v oblastiach, kde sú endemické spomínané komáre – teda v Južnej a Strednej Amerike, Karibskej oblasti, častiach Afriky a v juhovýchodnej Ázii. Chikungunya sa doteraz objavila vo viac ako 110 krajinách. Komáre rodu Aedes sa vďaka globálnemu otepľovaniu šíria už aj v európskych krajinách. Chikungunya sa zatiaľ nedá liečiť. Pomôcť môžu preventívne opatrenia, napríklad nosenie dlhého, svetlého oblečenia a aplikácia repelentu.

(TASR)

O mam

Odporúčame pozrieť

EIB, EK a Gatesovci chcú každoročne ochrániť 370 miliónov detí pred detskou obrnou

Európska komisia, Európska investičná banka a Nadácia Billa a Melindy Gatesovcov oznámili založenie nového finančného …

Consent choices