Voľba podpredsedov EP. PHOTO: © European Union 2024 - Source : EP

Martin Hojsík: Zelenú transformáciu musíme využiť na lepší život ľudí a prosperitu EÚ

Najväčšími prioritami v úlohe europoslanca budú pre Martina Hojsíka (Progresívne Slovensko, Obnovme Európu) využitie zelenej transformácie pre lepší život ľudí a prosperitu celej Európskej únie, odolnosť proti klimatickej kríze a ochrana liberálnej demokracie a právneho štátu.

Hojsík dodal, že Únia zaostáva za USA a Čínou vo využívaní príležitostí, ktoré ponúka zelená transformácia a čisté technológie. Tie sú podľa neho dôležité pre prosperitu EÚ, pričom príležitosť vidí aj v rozširovaní pracovných miest, vo vyšších platoch a v lepšom zvládaní klimatickej krízy.

Taktiež tvrdí, že Európa by mala spoločne pracovať na odolnosti proti klimatickým zmenám, pretože to je podľa neho efektívnejšie. „Vidíme v posledných týždňoch, že extrémy počasia, ktoré spôsobuje klimatická kríza, sú už každodenné. Každý deň počujeme o záplavách, extrémnych búrkach, to je jasne prepojené so zmenou klímy,“ dodal Hojsík, ktorý v posledných eurovoľbách získal 89.084 prednostných hlasov, čo bolo o 61.000 viac ako v roku 2019.

Hojsík vníma výhody, ktoré mu dalo pôsobenie v Európskom parlamente (EP) v predošlom funkčnom období. Dodal, že bude pokračovať na legislatíve, na ktorej pracoval predtým. Poukázal na pripravovanú legislatívu o pôde, ktorej je v europarlamente spravodajcom. „Teraz ma čaká vyjednávanie o kompromise medzi členskými štátmi a jeho finalizácia,“ doplnil.

Za ďalšiu z výhod považuje kontakty, ktoré získal pri jeho predošlom mandáte. „Som uznávaný ako jeden z najvplyvnejších europoslancov v oblasti životného prostredia. Staviam na tom, čo som už predtým budoval,“ povedal Hojsík.

Viac..  Martin Hojsík: Za posledných 60 rokov sa na Slovensku v dôsledku klimatickej krízy zvýšila teplota o 2,5 stupňa

Hojsíka zvolili poslanci EP za jedného zo 14 podpredsedov európskeho zákonodarného zboru. Bude tak súčasťou predsedníctva EP. Pôsobiť bude aj vo Výbore pre životné prostredie, verejné zdravie a bezpečnosť potravín (ENVI) a ako náhradník vo Výbore pre priemysel, výskum a energetiku (ITRE) a Výbore pre zamestnanosť a sociálne veci (EMPL). Výbory vypracúvajú, menia a prijímajú legislatívne návrhy a iniciatívne správy. Zvažujú návrhy eurokomisie a Rady a v prípade potreby vypracúvajú správy, ktoré sa predkladajú plénu.

Každý poslanec by mal patriť aspoň do jednej delegácie – oficiálnych skupín poslancov alebo poslankýň EP, ktoré udržiavajú a prehlbujú vzťahy s parlamentmi, regiónmi a organizáciami nečlenských štátov. Hojsík by mal záujem pôsobiť v Delegácii pre vzťahy so Spojenými štátmi americkými. Podľa jeho slov ide pre EÚ o jej najdôležitejšieho partnera a s USA chce „rozvíjať rovnocenné a férové vzťahy“. Rovnako má záujem aj o delegáciu pre Japonsko, ktoré je podľa neho dôležitý a prirodzený partner Únie v Ázii.

(redakcia/TASR).

O red

Odporúčame pozrieť

Martin Hojsík: Za posledných 60 rokov sa na Slovensku v dôsledku klimatickej krízy zvýšila teplota o 2,5 stupňa

Za posledných 60 rokov sa na Slovensku v dôsledku klimatickej krízy zvýšila teplota o 2,5 …

Consent choices