Turecko
Ilustračné PHOTO: © European Union- EP.

Turecko sa prvýkrát po piatich rokoch zúčastní na schôdzke Rady EÚ v Bruseli

Turecký minister zahraničných vecí Hakan Fidan sa vo štvrtok prvýkrát po piatich rokoch zúčastní na neformálnom stretnutí Rady Európskej únie v Bruseli. Agentúre AFP to potvrdil nemenovaný turecký diplomat, píše TASR.

Turecko má štatút kandidátskej krajiny na členstvo v EÚ od roku 1999. Vstupné rokovania sa začali o šesť rokov neskôr, odvtedy sa však tento proces z viacerých dôvodov zastavil. Vzťahy Ankary a Bruselu sú podľa AFP často napäté. EÚ sa spolieha na Turecko, že prijme migrantov zo Sýrie, zároveň sa však s ním dostáva do sporov pre jeho prístup ku Grécku či v otázke rozdeleného Cypru. EÚ takisto znepokojuje stav ľudských práv v Turecku, predovšetkým po neúspešnom pokuse o puč v roku 2016, po ktorom nasledovali masové čistky zamerané aj na kritikov vlády.

Ankara podľa tureckého zdroja považuje pozvanie na štvrtkovú neformálnu schôdzku v Bruseli ako odpoveď na svoje výzvy na obnovenie vzťahov. „Zlepšenie vzťahov zoči-voči regionálnym a globálnym výzvam prospeje obom stranám,“ uviedol diplomat. Turecko podľa neho znovu vyjadrí svoj „jasný“ postoj v otázke Cypru. Tento ostrov a členský štát EÚ je od tureckej invázie z roku 1974 rozdelený na dve časti – samozvanú Severocyperskú tureckú republiku a medzinárodne uznanú Cyperskú republiku.

Viac..  Globsec: Von der Leyenová si prevzala Českú a slovenskú transatlantickú cenu

Očakáva sa, že šéf tureckej diplomacie Fidan sa v Bruseli stretne s viacerými vysokopostavenými predstaviteľmi EÚ vrátane vysokého predstaviteľa Únie pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku Josepa Borrela a komisára pre susedstvo a rozšírenie Olivéra Várhelyiho. Rokovania budú zamerané aj na novú colnú úniu a uvoľnenie vízových pravidiel pre Turkov. Fidan sa údajne na okraj bruselského zasadnutia zíde aj so svojím gréckym náprotivkom Jorgosom Jerapetritisom.

Augustové neformálne stretnutia Rady EÚ sa pôvodne mali konať v Maďarsku, ktoré začiatkom júla prevzalo rotačné predsedníctvo v Únii. Viaceré členské štáty však vyhlásili Budapešti bojkot po tom, čo maďarský premiér v krátkom slede navštívil Ukrajinu, Rusko, Čínu a Spojené štáty, pričom tieto zahraničné cesty označil za „mierové misie“.

(TASR)

O mam

Odporúčame pozrieť

EÚ kritizuje Srbsko za stretnutie vicepremiéra Vulina s Putinom

Európska únia upozornila Srbsko, že udržiavanie vzťahov s Ruskom počas jeho pokračujúcej invázie na Ukrajinu …

Consent choices