Podľa najnovšieho prieskumu Eurobarometra dosiahla podpora spoločnej poľnohospodárskej politiky (SPP) EÚ historicky najvyššiu úroveň. Úroveň informovanosti verejnosti o SPP je najvyššia od roku 2007, pričom 78 % respondentov uviedlo, že poznajú spoločnú poľnohospodársku politiku EÚ. Viac ako 70 % respondentov súhlasí s tým, že EÚ prostredníctvom SPP plní svoju úlohu pri poskytovaní bezpečných, zdravých a udržateľných potravín vysokej kvality. To svedčí o jasnom pochopení kľúčovej úlohy, ktorú poľnohospodárske politiky EÚ zohrávajú, a o akútnom povedomí o nej.
Väčšina občanov EÚ sa domnieva, že EÚ prostredníctvom SPP plní svoju úlohu pri zabezpečovaní stabilných dodávok potravín za každých okolností (81 %). Okrem toho sa približne sedem z desiatich respondentov domnieva, že SPP prispieva k udržateľnému riadeniu prírodných zdrojov (72 %), rozvoju výskumu a digitálnych riešení na podporu poľnohospodárstva a potravinárstva (71 %)a posilneniu úlohy poľnohospodárov v potravinovom reťazci (70 %). Okrem toho sú podľa občanov kľúčovými príspevkami SPP aj podpora investícií a rastu a vytváranie pracovných miest v poľnohospodárstve a potravinárstve (70 %), pomoc pri riešení zmeny klímy (70 %) a zabezpečenie primeraných cien potravín (69 %). Viac ako šesť z desiatich respondentov sa takisto domnieva, že SPP pomáha znižovať regionálne rozdiely (66 %) a povzbudzuje mladých ľudí, aby sa zapojili do odvetvia poľnohospodárstva (63 %).
Z prieskumu takisto vyplýva silné ocenenie poľnohospodárov medzi občanmi EÚ, keďže 92 % tvrdí, že v EÚ sú poľnohospodárstvo a vidiecke oblasti dôležité pre našu budúcnosť, pričom 52 % ich považuje za „veľmi dôležité“. Viac ako polovica (56 %) uvádza, že úroveň finančnej podpory EÚ pre poľnohospodárov s cieľom pomôcť stabilizovať ich príjmy je správna, čo predstavuje nárast o desať percentuálnych bodov od roku 2022 a najvyššiu úroveň od roku 2013. Takmer deväť z desiatich (88 %) je za to, aby EÚ naďalej vyplácala poľnohospodárom dotácie na vykonávanie poľnohospodárskych postupov prospešných pre klímu a životné prostredie. Z výsledkov takisto vyplýva, že 62 % súhlasí s tým, že poľnohospodárstvo už významne prispelo k boju proti zmene klímy.
Pokiaľ ide o priority a očakávania, prevažná väčšina respondentov odpovedala, že zabezpečenie stabilných dodávok potravín v EÚ za každých okolností (94 %), zabezpečenie primeraných cien potravín pre spotrebiteľov (92 %), zabezpečenie udržateľného hospodárenia s prírodnými zdrojmi (91 %) a posilnenie úlohy poľnohospodárov v potravinovom reťazci (90 %) sú dôležité.
Európania vo všeobecnosti považujú obchodné dohody EÚ za úspech, pričom veľká väčšina sa domnieva, že prinášajú významné výhody pre poľnohospodárstvo a spotrebiteľov EÚ. Konkrétne 76 % súhlasí s tým, že tieto dohody zabezpečujú diverzifikáciu trhov a dodávok poľnohospodárskych výrobkov v EÚ. Viac ako sedem z desiatich si myslí, že tieto obchodné dohody zvyšujú vývoz poľnohospodárskych výrobkov EÚ na celom svete (73 %) a že podporujú pracovné a environmentálne normy EÚ vrátane dobrých životných podmienok zvierat pre poľnohospodársku výrobu v iných krajinách (71 %).
Pokiaľ ide o informovanosť o európskych značkách kvality, väčšina Európanov (56 %) uznáva logo ekologického poľnohospodárstva, zatiaľ čo logá chráneného zemepisného označenia (CHZO) a chráneného označenia pôvodu (CHOP) by mohli ťažiť zo širšieho uznania.
Súvislosti
Toto je ôsmy prieskum Eurobarometra o Európanoch, poľnohospodárstve a SPP, ktorý sa uskutočnil vo všetkých 27 členských štátoch EÚ od 13. júna do 8. júla 2024. Uskutočnili sa rozhovory s 26 349 respondentmi z rôznych sociálnych a demografických skupín v ich štátnom jazyku. Prieskum poskytuje komplexný prehľad postojov Európanov k poľnohospodárstvu a SPP.
Súvisiace odkazy:
https://europa.eu/eurobarometer/surveys/detail/3226