Donald Trump
Prezident USA Donald Trump. PHOTO: TASR - AP Photo/Ben Curtis

Európska únia čelí výzvam obchodnej politiky, znižovanie ciel je cesta k prosperite

Nad svetom sa sťahuje súmrak obchodnej vojny, ktorá môže spomaliť budovanie prosperity a vtiahnuť ľudí späť do chudoby.

Ako ďalej uvádza Inštitút ekonomických a spoločenských analýz (INESS), intenzívny obchod medzi krajinami a voľnejší pohyb kapitálu a vedomostí prispel k zníženiu celosvetového podielu ľudí v extrémnej chudobe z 34 % na 8,8 % za posledných 30 rokov.

Podiel exportu na svetovom HDP vzrástol o 50 %. To umožnilo krajinám zapojiť sa do medzinárodnej výmeny a svetovej deľby práce. Slovensko patrí medzi krajiny, ktoré túto príležitosť využili na viac ako 100 %.

INESS odporúča Európskej komisii znižovať clá na dovozy z USA. Obchodné vzťahy medzi EÚ a USA sú najrozsiahlejšími na svete, pričom každý deň prechádza cez Atlantik tovar a služby v hodnote 4,4 miliardy eur.

V roku 2023 dosiahol obchod s tovarom medzi EÚ a USA hodnotu 851 miliárd eur, pričom EÚ vyviezla tovar za 503 miliárd eur a doviezla za 347 miliárd eur. To znamená prebytok 157 miliárd eur v prospech EÚ. Naopak, obchod so službami vykázal deficit 109 miliárd eur.

Viac..  Europoslanci sú znepokojení politikou Trumpovej administratívy voči Rusku

Zachovanie intenzívnej obchodnej výmeny je v záujme spotrebiteľov oboch ekonomík. Potenciálna obchodná vojna by však mala negatívnejšie dôsledky pre EÚ, kde export tvorí viac ako 50 % HDP, zatiaľ čo v USA len 11 %.

Predstavitelia EÚ by sa mali podľa INESS snažiť o znižovanie obchodných bariér, odstraňovanie regulačných prekážok a uzatváranie nových zmlúv o voľnom obchode. Trhovo orientovaný prístup je nevyhnutný na posilnenie konkurencieschopnosti EÚ v globálnom prostredí.

O Nikola Telekova

Odporúčame pozrieť

Trump Meloni

Trump aj Meloniová sú presvedčení, že dôjde k obchodnej dohode EÚ s USA

Americký prezident Donald Trump i talianska premiérka Giorgia Meloniová, ktorá je vo štvrtok na návšteve …

Consent choices