Nezávislá skupina odborníkov na vysokej úrovni pre budúcnosť politiky súdržnosti predložila svoju správu, v ktorej sa posudzovalo fungovanie politiky súdržnosti a obsahovala odporúčania, ako zabezpečiť, aby politika naďalej podporovala prosperitu a konvergenciu v celej EÚ.
Tieto odporúčania prispejú k prebiehajúcim úvahám a súborom stanovísk mnohých zainteresovaných strán a inštitúcií o budúcnosti politiky súdržnosti. Skupina zriadená komisárkou pre súdržnosť a reformy Elisa Ferreirovou, ktorá je nezávislá od Komisie, sa zaoberala spôsobmi, ako zabezpečiť, aby politika súdržnosti naďalej podporovala rast a obnovu vo všetkých regiónoch Európy, pričom zároveň prinášala zelenú a digitálnu transformáciu a pomáhala regiónom prispôsobiť sa prebiehajúcim demografickým, priemyselným a geopolitickým výzvam.
Správa je výsledkom intenzívnej práce, ktorú skupina vykonala počas tohto a minulého roka a ktorú obohatili akademické príspevky, vstupné dokumenty vypracované Komisiou a prezentácie rôznych zainteresovaných strán.
Správa je štruktúrovaná podľa troch kľúčových otázok s cieľom zamyslieť sa nad budúcnosťou politiky súdržnosti po roku 2027:
- Prečo je politika súdržnosti kľúčová pre budúcnosť Európy?
- Čo robí politika súdržnosti a čo by mala robiť?
- Ako môže politika súdržnosti lepšie plniť svoje poslanie hospodárskej, sociálnej a územnej súdržnosti v kontexte zelenej a digitálnej transformácie a demografických zmien?
Skupina predkladá tieto odporúčania. Politika súdržnosti by mala:
- byť viac miestne orientovaná s investíciami orientovanými na budúcnosť prispôsobenými jedinečným silným stránkam, výzvam a potrebám každého regiónu;
- podporovať holistický prístup k sociálnej politike prostredníctvom väčšieho investovania do rozvoja ľudského kapitálu a sociálnej integrácie s cieľom predchádzať nerovnostiam na všetkých územiach a znižovať ich;
- využívať miestne spôsobilosti a potenciál na rozvoj budúcich príležitostí pre inkluzívny a udržateľný rast prostredníctvom diverzifikácie a spolupráce;
- budovať lepšie národné a regionálne inštitúcie tým, že sa budovanie kapacít a inovácie prispôsobia investíciám do infraštruktúry, ako aj do produktívneho kapitálu;
- realizovať účinnejšie a inkluzívnejšie rozvojové stratégie využívaním zásad silného partnerstva a zdieľaného riadenia, ktoré spájajú zainteresované strany z rôznych úrovní verejnej správy a občianskej spoločnosti;
- spájať regióny s cieľom využiť globálne príležitosti a zabezpečiť udržateľnejšie a odolnejšie inovácie;
- stať sa viac založenou na výkonnosti a spájať tento prístup s jeho územným rozmerom;
- byť lepšie začlenená do systému správy hospodárskych záležitostí;
- zefektívniť svoje administratívne postupy a prijať efektívnejšie a používateľsky ústretovejšie prístupy k zjednodušeniu procesov; a zároveň
- naďalej sa sústreďovať na svoje pôvodné poslanie, ktorým je podpora udržateľného rozvoja a zvyšovanie konkurencieschopnosti pri súčasnom zachovaní flexibility pri riešení naliehavých výziev.
Súvislosti
Na podnet komisárky Ferreirovej Komisia v januári 2023 zriadila skupinu odborníkov na vysokej úrovni pre budúcnosť politiky súdržnosti. Skupine predsedal profesor Andrés Rodriguez-Pose a pozostávala zo zástupcov akademickej obce, vnútroštátnych a regionálnych orgánov a občianskej spoločnosti z celej EÚ. Jej členovia boli vybraní na základe ich skúseností v oblasti politiky súdržnosti, hospodárskeho a sociálneho riadenia a európskej integrácie.
Skupina usporiadala 10 schôdzí na témy súvisiace s budúcnosťou politiky súdržnosti. Diskusie sa vysielali naživo a sú dostupné online s cieľom zabezpečiť, aby všetky zainteresované strany mali prístup k množstvu získaných informácií a k bohatým diskusiám, ktoré sa uskutočnili medzi jej členmi.
Úvahy o budúcnosti politiky súdržnosti budú pokračovať na 9. fóre o súdržnosti, ktoré sa bude konať od 11. do 12. apríla 2024. Komisia uverejní 9. správu o súdržnosti na jar 2024.