
Volieb do posilneného Európskeho parlamentu sa v máji zúčastnia voliči zo všetkých 28 krajín EÚ, aby vybrali politikov, ktorí ich budú zastupovať počas nasledujúcich 5 rokov.
Významné nové právomoci, ktoré Parlament získal v roku 2009, by mali v jarných voľbách pomôcť zapojiť najviac voličov od zavedenia priamej voľby do EP v roku 1979.
Posilnenie právomocí Parlamentu znamená, že jednou z prvých úloh novozvolených poslancov EP bude zvoliť nového predsedu Európskej komisie.
Nový systém, ktorý zaviedla Lisabonská zmluva vyžaduje, aby čelní predstavitelia štátov a vlád nominovali kandidáta na základe výsledkov volieb európskych poslancov. Parlament tak bude mať väčší vplyv na výber členov Komisie.
Zapojenie voličov
Zmena týkajúca sa májových volieb spočíva v tom, že politické skupiny po prvýkrát navrhnú svojich kandidátov na post predsedu Komisie.
Stredoľavá Strana európskych socialistov (SES) už vybrala nemeckého poslanca a súčasného predsedu EP Martina Schulza ako svojho oficiálneho kandidáta na tento post.
Centristická Aliancia liberálov a demokratov za Európu (ALDE) sa budúci mesiac rozhodne medzi fínskym komisárom EÚ Ollim Rehnom a bývalým belgickým premiérom Guyom Verhofstadtom.
Medzitým sa približne pol tucta uchádzačov vrátane 4 súčasných a bývalých premiérov uchádza o miesto kandidáta stredopravej Európskej ľudovej strany (EĽS), ktorej rozhodnutie sa očakáva v marci.
Zelení vyberajú svojho kandidáta spomedzi 4 uchádzačov prostredníctvom online primárok.
Boj proti apatii voličov
Očakáva sa, že zmeny umožnia zvýšiť záujem o voľby a zvrátiť trend nízkej účasti voličov, ktorá klesla na úroveň 43 % v roku 2009.
Podľa minuloročného prieskumu verejnej mienky si 62 % opýtaných myslí, že nominácia straníckych kandidátov na predsedu Komisie a konanie volieb v ten istý deň v celej Európe by zvýšilo účasť na voľbách.
Nový systém znamená, že európski voliči prvý raz priamo ovplyvnia aj vymenovanie nového predsedu Komisie, a to by malo zvýšiť demokratickú legitimitu EÚ.