Situácia na Ukrajine sa vyostruje, do miest na východe vtrhli tanky

tanky
Presun tankov na Ukrajine. PHOTO: Flickr.

KRAMATORSK – Na východe Ukrajiny sa pohybujú tanky s ruskými zástavami. Sedí na nich asi stovka ozbrojených mužov. Údajne má ísť o skupinu ukrajinských vojakov, ktorí prešli na stranu proruských separatistov. Ide pravdepodobne o reakciu na protiteroristickú operáciu, ktorú odštartovala v utorok ukrajinská armáda s cieľom ochrániť krajinu pred terorizmom a kriminalitou.

Rusko vyváža na Ukrajinu terorizmus

Po meste Kramatorsk na východe Ukrajiny sa v obrnených armádnych vozidlách s ruskou vlajkou premávajú neidentifikovaní vojaci. Ide o definitívny znak eskalácie napätia. Na tankoch sedia maskovaní ozbrojenci. Údajne ide o ukrajinských vojakov, ktorí sa pridali na stranu Ruska.

Aj v Donecku sa situácia zhoršuje. Asi 20 proruských zamaskovaných mužov vyzbrojených kalašnikovmi vtrhli do budovy starostu Donecka. Muži sa údajne zo strany miestnej ochranky nestretli so žiadnym odporom a ich požiadavkou je bolo len usporiadanie referenda o federalizácii Ukrajiny.

Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk zo zhoršenia situácie obviňuje Rusko. Podľa neho nasadení ruskí agenti organizujú okupáciu štátnych budov ozbrojenými separatistami. Moskvu vyzval, aby okamžite stiahla tieto diverzné skupiny, odsúdila terorizmus a zasadila sa za ukončenie okupácie vládnych budov.

Rusi ale obvinenia odmietajú. Podľa ruského ministra hospodárstva Alexeja Uľjukajeva by práveruská ekonomika pocítila obrovský šok, ak by sa situácia na Ukrajine zhoršila. Zapravdu mu dávajú aj čísla. Ruská ekonomika v dôsledku neistoty, ktorú vyvolala kríza na Ukrajine, v prvom kvartáli spomalila rast na 0,8 percenta.

Na ceste k občianskej vojne

Vladimir Putin ešte v stredu ráno v telefonickom rozhovore s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou opísal protiteroriskú operáciu ukrajinskej armády ako veľmi ostrý zásah. Ruský prezident sa obáva, že tento ostrý zásah privádza Ukrajinu na cestu k občianskej vojne. Obaja, Putin aj Merkelová, zdôraznili dôležitosť rokovaní medzi diplomatmi z Ruska, Európskej únie, USA a Ukrajiny, ktoré sú naplánované na štvrtok.

Viac..  Vladimír Bilčík: Deti musia mať garantovanú väčšiu mieru bezpečnosti v online priestore

Rusi údajne pomáhajú separatistom

Aj podľa ukrajinského vicepremiéra Vitalija Jarema sa na východe krajiny pohybujú ruskí výsadkári, ktorí sa podieľajú na obsadzovaní vládnych budov. „Identifikovali sme mužov v Slavjansku a Kramatorsku. Ide o príslušníkov ruskej výsadkárskej jednotky Kupjanka-1, ktorá pochádza z Moskvy. Momentálne operujú na území Ukrajiny,“ uviedol Jarema. „Tvrdenia Putina a ministra zahraničia Lavrova o tom, že tu nie sú, sú klamstvá,“ dodal.

Moskva stále popiera, že by sa miešala do ukrajinských záležitostí, že neexistujú žiadne dôkazy o tom, že by krízou na východe Ukrajine mohli ruskí agenti alebo vojaci.

Protiteroristická operácia

Ukrajinská armáda odštartovala v utorok protiteroristickú operáciu na východe krajiny, kde proruskí demonštranti obsadili niekoľko vládnych budov a žiadajú odtrhnutie ich regiónov od Ukrajiny. Začiatok operácie v doneckej oblasti oznámil úradujúci ukrajinský prezident Oleksandr Turčynov. Ako povedal, cieľom je ochrániť miestne obyvateľstvo pred terorom a kriminalitou.

Operácia, ktorá bude vyvážená, fázovitá a zodpovedná, sa podľa Turčynova začala v skorých ranných hodinách. Moskva svojho suseda pred uskutočnením vojenskej operácie na východe varovala. V utorok podvečer sa dokonca objavili informácie o tom, že operácia si už vyžiadala aj prvé obete. Oficiálne zdroje to však zatiaľ nepotvrdili.

Viac sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O red

Odporúčame pozrieť

Varšava bude žiadať od EÚ kompenzáciu za tanky pre Ukrajinu

Poľsko podľa jeho premiéra požiada Európsku úniu (EÚ) o preplatenie všetkých tankov Leopard, ktoré pošle …

Consent choices