Tanky, armáda. PHOTO: © European Union 2011 - EP

Varšava bude žiadať od EÚ kompenzáciu za tanky pre Ukrajinu

Poľsko podľa jeho premiéra požiada Európsku úniu (EÚ) o preplatenie všetkých tankov Leopard, ktoré pošle na Ukrajinu. V rozhovore pre poľského vysielateľa TVN Mateusz Morawiecki povedal, že žiadosť bude „ďalší test dobrej vôle Európskej únie “ a dúfa, že sa to stane. Informuje o tom spravodajský portál CNN.

Nemecká vláda potvrdila, že od Poľska dostala žiadosť o povolenie transferu tankov Leopard 2 na Ukrajinu. Hovorca vlády pre CNN sa síce nevyjadril, ako dlho by mohlo schválenie žiadosti trvať, no povedal, že proces sa uskutoční s „potrebnou naliehavosťou“. Keďže tanky sú nemeckej výroby ich export musí schváliť Berlín.

Dodanie Leopardov Ukrajine vyvolalo potýčku medzi poľskými lídrami a Nemeckom, ktoré dosiaľ odolávalo výzvam spojencov o prevod tankov alebo o jeho povolenie. Morawiecki obvinil Nemecko, že tým, že nedospelo k rozhodnutiu, plytvá čas. Ukrajina žiada o pomoc v podobe západných tankov, aby sa mohla lepšie brániť proti ruskej invázii.

Viac..  Poľsko: Vstup Ukrajiny do EÚ nesmie uškodiť poľským poľnohospodárom

(SITA)

O mam

Odporúčame pozrieť

Michel pripomenul Orbánovi, že EÚ už má asociačnú dohodu s Ukrajinou

Predseda Európskej rady Charles Michel nenechal bez reakcie piatkové vyhlásenie predsedu maďarskej vlády Viktora Orbána, …

Consent choices