Ministri zahraničných vecí budú debatiť o Ukrajine, skúsia zmierniť napätie

ukrajina
PHOTO: Flickr.

BERLÍN – Ministri zahraničných vecí Ukrajiny, Ruska, Nemecka a Francúzska sa v nedeľu v Berlíne pokúsia prispieť k zmierneniu napätia na východe Ukrajiny. V tejto časti krajiny proruskí separatisti stále ovládajú kľúčové časti Luhanskej a Doneckej oblasti. Riešeiť majú okrem iného i situáciu okolo ruského humanitárneho konvoja, ktorý čaká na vpustenie na ukrajinské územie.

O situácii na Ukrajine budú rokovať ministri zahraničných vecí Ukrajiny Pavlo Klimkin, Ruska Sergej Lavrov, Nemecka Frank-Walter Steinmeier a Francúzska Laurent Fabius. Stretnutie začne o 18:15 SELČ.

Zatiaľ čo ukrajinská armáda sa snaží dobyť späť územia kontrolované vzbúrencami, na rusko-ukrajinských hraniciach stojí konvoj s 262 kamiónmi, v ktorých prevážajú údajne humanitárnu pomoc určenú ľuďom v núdzi.

Technická dohoda

Moskva, Kyjev a zástupcovia Medzinárodného výboru Červeného kríža sa v sobotu dohodli na „technických podmienkach“ vjazdu kolóny na Ukrajinu.

Viac..  M. Draghi: EÚ sa musí stať jednotným štátom a nájsť nový model rastu

Kyjev ale konvoj stále neuznal za humanitárny a povolenie k jeho vstupu na Ukrajinu stále nevydal. Nevyriešenou otázkou je tiež bezpečnosť kolóny pri pohybe po ukrajinskom území.

Steinmeier povedal, že berlínske rokovanie by malo skoncovať s ozbrojenou konfrontáciou a otvoriť cestu pre distribúciu humanitárnej pomoci.

Viac sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O red

Odporúčame pozrieť

Putin

NEMECKO: Šéf námorníctva po kontroverzných výrokoch o Kryme odstúpil

BERLÍN 23. januára (SITA/AP) – Šéf nemeckého vojenského námorníctva v sobotu odstúpil zo svojej funkcie …

Consent choices