Nemecký export zaznamenal rekordný prepad od roku 2009! 

nemecka vlajka
Nemecká vlajka. PHOTO: Flickr.

S exportami zle, bez exportov ešte horšie. Už aj Merkelovej Nemecko, hoci má historicky nízku nezamestnanosť, hlási nepríjemné správy. V auguste sa export medzimesačne prepadol o 5,8%, čo je najväčší prepad od roku 2009. Ešte pred nedávnom Francúzi nariekali nad „príliš veľkými“ exportami chamtivých Nemcov, teraz sa Európa trasie pri pomyslení, že Nemecko stratí paru.

ECB naďalej kalí zbrane. Banka upresnila detaily pripravovaného nákupu aktívami krytých cenných papierov. ECB bude nakupovať aj „junk“ aktíva bez investičného ratingu krajín ako Grécko a Cyprus. Malo by sa začať už tento mesiac. Objem by mal byť „podľa potreby“, ale odhaduje sa, že z pripraveného bilióna eur sa počas plánovaných dvoch rokov trvania programu využije asi pätina. ECB sa tak postupne premieňa na tzv. zlú banku, alebo tiež smetný kôš, kam európske banky môžu zahodiť svoje problematické aktíva.

Z Nemecka sa ako obvykle na ECB zniesla vlna kritiky. Šéf Bundesbanky Weidmann varoval ECB pred zaseknutím sa v slabo zabezpečených a nafúknutých pohľadávkach. Bývalý šéfekonóm ECB Stark to rovno nazval „aktom zúfalstva.“ Vraj miesto aby banka ukázala rozhodnosť, podlieha politickému tlaku Francúzska a Talianska.

V tieni týchto udalostí ostalo vyhlásenie Davida Camerona. Okrem zníženia dani z príjmu pre fyzické osoby (posunie sa hranica hornej sadzby aj nezdaniteľné minimum) opäť zazneli aj požiadavky na regulovanie vnútornej migrácie občanov EÚ, teda jedného z pilierov EÚ.

Viac..  Eugen Jurzyca: V riešení klimatickej zmeny máme zle nastavené ciele

Za nadprodukciu mlieka dostalo 8 členských štátov spolu pokutu 409 miliónov eur

Nemali by sme zabúdať, že nielen euro, ale aj CAP je záhradníkom v EÚ. Spoločná poľnohospodárska politika je prekážajúcim balvanom, ktorý nechce nikto odvaliť. Hoci sa priamo týka len asi 2% obyvateľov, pohltí 40% rozpočtu. Mnohé odvetvia pod ňou fungujú ako za boľševika – na princípe kvót a výkupných cien. Pred pár dňami dostalo osem členských štátov za nadprodukciu mlieka v rokoch 2013/2014 súhrnnú pokutu 409 miliónov eur.

Keď sme už pri tom poľnohospodárstve, z priehrštia bruselských regulácii sa rozlúčme jednou rastlinnou. Francúzski pestovatelia levandule sa rozhodli bojovať proti povinnému označeniu tejto rastliny za nebezpečnú chemikáliu, ktoré ich údajne môže priviesť na mizinu.

Takže kým bude všetko onálepkované, predbehnem úradníkov v páchaní dobra varovaním: Ak spíte s levanduľovým vrecúškom pod vankúšom, nejesť!

Komentár pripravil Martin Vlachynský, INESS.

O ram

Odporúčame pozrieť

figel

Ján Figeľ: Populizmus ponúka zlé alebo horšie riešenia

Brexit ešte nenastal, a už sa odkladá. Ešte sa neuskutočnil, ale dôsledky už takmer tri …

Consent choices