mikolasik
Miroslav Mikolášik. PHOTO: © European Union 2014 - Source EP.

Mikolášik: Deti nemôžu byť predmetom kúpnej zmluvy

mikolasik
Miroslav Mikolášik. PHOTO: © European Union 2014 – Source EP.

Štrasburg, 26. október 2014„Ak na jednej strane označujeme obchod s ľuďmi za zločin, nemôžeme zároveň schvaľovať to isté pod názvom náhradné materstvo, kde nejde o nič iné ako o predaj nenarodených detí,“ vyhlásil v Štrasburgu slovenský europoslanec Miroslav Mikolášik (EĽS/KDH) v súvislosti s problematikou náhradného materstva. Výsledkom je podľa neho nedôstojný celosvetový trh so ženským telom a materstvom, ktorého obeťami sú ženy v ťažkej životnej a finančnej situácii, ako aj deti, na ktoré sa hľadí doslova a do písmena ako na tovar.

Mikolášik, ktorý je predsedom Pracovnej skupiny európskych ľudovcov pre bioetiku a ľudskú dôstojnosť, v tejto súvislosti pripomenul nedávny prípad austrálskeho páru, ktorý si nechal vynosiť deti mladej Thajčanke. Keď však zistili, že jedno z dvojičiek má Downov syndróm, odmietli ho, nechali napospas osudu v Thajsku a zobrali si len to zdravé. „Nevideli v ňom svoje dieťa, plod svojej lásky, ale len objednaný tovar, ktorý im nebol dodaný v požadovanej kvalite. Preto ho od dodávateľky odmietli prevziať. Naozaj si toto deti od nás zaslúžia?“ upozorňuje Mikolášik s tým, že týmto deťom sa nedostáva bezpodmienečnej rodičovskej lásky. Naopak musia si ju zaslúžiť svojou „kvalitou“. „Ak sa tak nestane, čo zabráni rodičom „reklamovať“ ich kedykoľvek počas života ako nezodpovedajúcich sume, ktorú za ne dali?“

Europoslanec a zároveň lekár odmieta aj druhú stránku tohto obchodu, a to zneužívanie chudoby žien. Ženské telá sa podľa neho stávajú iba výrobnou linkou, nezriedka využívanou na zisky iných, a to organizácií, ktoré tieto obchody sprostredkúvajú.Takéto tehotenstvá bývajú objednávané predovšetkým u žien, ktoré nepoznajú svoje práva a ani sa proti tomu nevedia brániť, dodal. Zákon, ktorý stojí na strane peňazí proti najzákladnejším ľudským právam, nemá podľa neho v legislatíve civilizovanej spoločnosti čo hľadať. Diskusiu o problematike náhradného materstva v Štrasburgu otvorili na odbornom stretnutí uvedenej pracovnej skupiny počas októbrového plenárneho zasadnutia Európskeho parlamentu.

Viac..  EÚ pokračuje v boji proti mrzačeniu ženských pohlavných orgánov

 

O ram

Odporúčame pozrieť

Ivan Štefanec: Kyberšikana má byť trestným činom v celej Európskej únii

Európska ľudová strana chce presadiť, aby sa kyberšikanovanie stalo trestným činom vo všetkých členských štátoch …

Consent choices