Kto neuveril Rusom, nepochybuje o ich účasti na vojne, tvrdí Kiska

kiska
Andrej Kiska. PHOTO: Flickr.

KYJEV – Ukrajina si pripomína ročné výročie Majdanu. Začínal sa nevinne. Výzvou, aby prišli ľudia do ulíc s čajom a známymi. Trval niekoľko mesiacov a vyústil do odstúpenia vtedajšieho prezidenta Viktora Janukovyča.

Každý, kto nepodľahol ruskej propagande, nemôže mať podľa slovenského prezidenta Andreja Kisku pochybnosti o účasti Ruska na vojne na východe Ukrajiny.

Pocity rozhorčenia

Andrej Kiska sa v Kyjeve zúčastnil na Pochode dôstojnosti, ktorý je spomienkou na demonštrácie na Majdane spred roka. V Kyjeve sa zišli lídri viacerých európskych štátov.

Ako povedal Kiska novinárom po tom, čo si pozrel výstavu dôkazov o ruskej agresii na Ukrajine, tento pohľad v ňom vyvoláva pocity rozhorčenia, pretože malá krajina sa musí brániť pred obrovskou krajinou.

Kiska je presvedčený, že konflikt by už bol zažehnaný, ak by táto obrovská krajina nepomáhala v jeho roznecovaní. Kiska si s ostatnými európskymi politikmi na jednom z námestí pozrel ruskú vojenskú techniku, ktorú Ukrajinci zneškodnili v bojoch na východe Ukrajiny. Išlo o tank, raketový systém Grad, či drony, alebo bojové vozidlo pechoty.

Nielen zdvorilostná návšteva

Na pochode ulicami mesta sa zúčastnili tisíce Ukrajincov. Po bohoslužbe za zomrelých z minuloročného Majdanu prezident Kiska spolu s ďalšími štátnikmi položil na námestí horiacu sviecu. Podľa Kisku jeho víkendová cesta na Ukrajinu nie je len zdvorilostnou návštevou.

Jeho cieľom bolo si dnes uctiť pamiatku toho, čo sa pred rokom na kyjevskom Majdane udialo. „Prišiel som vyjadriť podporu Ukrajine a ukrajinskému ľudu, aby sa na ich území ukončila vojna,“ zdôraznil.

Viac..  Maďarsko požiada EK o úver 3,9 miliardy eur, nárok má na 9,7 miliardy

Podľa neho Majdan bol vyjadrením ľudí na Ukrajine, ktorí chcú ísť smerom k Európe a nechcú oligarchov. „Ľudia boli za to ochotní položiť životy,“ dodal.

Janukovyč ušiel z Kyjeva

Ukrajina si v týchto dňoch pripomína protesty na Majdane, ktoré vyústili do odstúpenia Vitora Janukovyča vo februári minulého roku. Ten odstúpil po niekoľkých mesiacoch nepokojov vyvolaných nespokojnosťou s jeho vládnutím a smerovaním krajiny po nepodpísaní asociačnej dohody s EÚ.

Janukovyč z Kyjeva následne ušiel do Ruska a nové úrady na Ukrajine na neho vydali zatykač za „masovú vraždu mierumilovných obyvateľov“.

Skupiny ostreľovačov viedol podľa záverov vyšetrovania tragických udalostí blízky spolupracovník a poradca ruského prezidenta Vladimira Putina Vladislav Surkov.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O ram

Odporúčame pozrieť

Putin

NEMECKO: Šéf námorníctva po kontroverzných výrokoch o Kryme odstúpil

BERLÍN 23. januára (SITA/AP) – Šéf nemeckého vojenského námorníctva v sobotu odstúpil zo svojej funkcie …

Consent choices