Európska komisia kritizuje slovenské zdravotníctvo. Je neefektívne, tvrdí

zdravotníctvo
PHOTO: Ilustračné Flickr.

BRATISLAVA/BRUSEL – Slovenské zdravotníctvo je neefektívne. To sú slová z hodnotiacej správy Európskej komisie, podľa ktorej Slováci chodia k lekárom až príliš často. Komisii sa nepáči ani nízke využitie postelí pre akútnych pacientov.

Prvá časť správy hovorí o tom, že slovenské zdravotníctvo je neefektívne. Okrem počtu návštev u lekára má Slovensko problém aj s lôžkami v nemocniciach.

„Tvrdí, že slovenské zdravotníctvo je neefektívne, pretože máme nízku odložnosť v nemocniciach na akútnych posteliach,“ tvrdí analytik Healt Policy Institute Tomáš Szalay.

„Máme príliš veľa akútnych postelí na počet obyvateľov. To, čo nám chýba, sú chronické postele,“ dodal Szalay.

Príliš skoré ukončenie hospitalizácie kritizuje aj pätnásť lekárov zo Žiliny, ktorí dali výpoveď. Najmä kvôli zlým hygienickým podmienkam v nemocnici.

Žilinskí lekári hovoria o tom, že peniaze sú dôležitejšie ako pacienti. Nemocnice podľa nich posielajú domov chorých skôr, aby ušetrili.

Zavedenie eHealth

Európska komisia nám vytýka prieťahy pri zavádzaní platby za diagnózu v nemocniciach. Taktiež vytýka aj dĺžku procesu zavedenia elektronického zdravotníctva, takzvaného eHealth.

„Správa kritizuje, že sa nemocnice veľmi zadlžujú a nejestvujú opatrenia, ktoré by tomu zamedzili,“ uviedol Szalay.

Zdravotné centrá

V ďalšom bode správa kritizuje integrované zdravotné centrá, čo je projekt ministerstva zdravotníctva. Podľa Szalaya tu by ministerstvo chvelo preinvestovať eurofondy na výstavbu zdravotných centier na vidieku.

Viac..  Komisia navrhuje parkovací preukaz a preukaz EÚ pre osoby so zdravotným postihnutím

Brusel zdravotné centrá nevidí ako dobré riešenie. Ministerstvo zdravotníctva si necháva čas na preštudovanie správy. Tá ešte nie je v konečnej verzii. Ide o pracovnú verziu.

Fiškálna udržateľnosť

„V súčasnosti vypracúvame pripomienky k správe, ktoré zašleme Európskej komisii,“ uviedla hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Martina Šoltésová.

„Radi by sme vyzdvihli tvrdenie zhrnuté v závere správy. A síce, že opatreniami v zdravotníctve sa nám podarilo zlepšiť fiškálnu udržateľnosť. Toto my považujeme za mimoriadne pozitívnu správu,“ dodala Šoltésová.

Správa Európskej komisie nie je len o zdravotníctve. Rieši aj iné oblasti a problémy na Slovensku. „Medzi oblasti patrí vzdelávanie, zdravotníctvo, energetika, doprava či dane,“ uviedla hovorkyňa Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Ingrid Ludvíková.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O ram

Odporúčame pozrieť

Únia poslala krajinám takmer 385,5 milióna eur na riešenie krízovej situácie v oblasti zdravia

Európska komisia (EK) poslala 19 krajinám na riešenie núdzovej situácie v oblasti zdravia spôsobenej pandémiou …

Consent choices