Margrethe Vestager. PHOTO: © European Union 2015

Komisia povolila zlúčenie portugalských telekomunikačných spoločností

Margrethe Vestager. PHOTO: © European Union 2015
Margrethe Vestager. PHOTO: © European Union 2015

Európska komisia schválila navrhovanú akvizíciu portugalskej telekomunikačnej spoločnosti PT Portugal nadnárodnou káblovou a telekomunikačnou spoločnosťou Altice podľa európskych nariadení o fúziách. Rozhodnutie podmienil odpredaj súčasných portugalských pobočiek Altice, ktorými sú ONI a Cabovisão.

Komisia mala obavy, že zlúčený subjekt by necítil dostatočný konkurenčný tlak zo strany zostávajúcich firiem na trhu, čo by mohlo viesť k zvýšeniu cien pre zákazníkov. Komisárka zodpovedná za politiku hospodárskej súťaže Margrethe Vestager povedala: Telekomunikácie zohrávajú v našej digitálnej spoločnosti dôležitú úlohu. Mojím želaním je, aby sa spojením týchto firiem zabránilo vyšším cenám pre spotrebiteľov a menšej konkurencii.“

Spoločnosť Altice už pred tým pracovala na dvoch dcérskych spoločnostiach, spomínané Cabovisão a ONI. Prvá ponúka platené televízne služby, prístup na internet a pevné telefónne služby pre domácnosti.  ONI poskytuje služby pre firemných zákazníkov, vrátane pevných telekomunikačných služieb, najmä hlasových, dátových a prístup k internetu. Tieto dcérske spoločnosti ponúkla Altice na predaj aby odstránila obavy Komisie z nedostatočnej konkurencie.

Viac..  Ivan Štefanec: Farmári sú nenahraditeľní, pomôcť im môže aj digitalizácia

PT Portugal, telekomunikačná a multimediálna spoločnosť, pôsobí vo všetkých vrstvách portugalských telekomunikácií.  Poskytuje pevné, mobilné, hlasové i dátové služby, širokopásmové i platené televízne služby, ale aj prístup na internet pre domácnosti.  Rovnaké služby ponúka aj pre firemných zákazníkov, no navyše aj IT, ktoré zahŕňa dátové centrá, virtuálne služby, business procesy a iné doplnkové služby.

Komisia týmto zároveň zamietla žiadosť Portugalska, aby sa toto spojenie firiem posunulo na portugalský úrad pre hospodársku súťaž na posúdenie podľa ich pravidiel hospodárskej súťaže.

O vik

Odporúčame pozrieť

Vestagerová dočasne opúšťa eurokomisiu, chce šéfovať Európskej investičnej banke

Výkonná podpredsedníčka Európskej komisie (EK) Margrethe Vestagerová informovala v utorok večer predsedníčku exekutívy EÚ Ursulu …

Consent choices