mikolášik
Miroslav Mikolášik, europoslanec. PHOTO: European Parliament 2015

Mikolášik: EÚ by nemala kupovať výrobky od krajín, ktoré potláčajú ľudské práva

Europoslanci žiadajú prísny systém certifikácie dodávateľov niektorých nerastných surovín z kofliktných oblastí. Chcú tým zaručiť, že Únia kúpou konečných produktov nepodporuje konflikty a porušovanie ľudských práv v týchto oblastiach.

Európsky parlament odhlasoval 400 hlasmi vrátenie legislatívneho návrhu o konfliktných nerastoch. Chce ho totiž sprísniť. Pôvodný návrh Komisie a Výboru pre medzinárodný obchod mal zaviesť dobrovoľnú samocertifikáciu celého dodávateľského reťazca cínu, tantalu, volfrámu a zlata, ktoré sa ťažia vo vysokorizikových oblastiach. Poslanci však volajú po povinnej certifikácii všetkých dovozcov z konfliktných oblastí do Únie. Nové nariadenie ovplyvní až 880,000 výrobcov (prevažne malé a stredné podniky) napríklad v  elektronickom, automobilovom, leteckom priemysle, ako aj v zlatníctve.

Povinná certifikácia sa dotkne najmä taviarní a rafinérií, ktoré sú posledným miestom, kde sa dá vystopovať pôvod minerálov.

Europoslanec Miroslav Mikolášik vysvetľuje, prečo treba pôvodný návrh Komisie sprísniť:  „Tieto vzácne kovy sa používajú nielen do mobilných telefónov alebo laptopov, ale aj na vojenskú techniku, napríklad kanóny. EÚ by nemala kupovať kovy od dodávateľov, ktorí potláčajú vlastné obyvateľstvo, ako napríklad Demokratická republika Kongo, Myanmar, Zimbabwe, Kolumbia. Zabíjajú svojich obyvateľov, robia z nich politických väzňov, je tam zneužívanie žien, deti pracujú v baniach…“

Kovy by mali byť sprevádzané od začiatku certifikátom, ktorý dokazuje, že nepochádzajú z prostredia, kde sa porušujú ľudské práva. Som za to, aby každý musel predložiť certifikát, že produkt nepodporuje priamo alebo nepriamo ozbrojené konflikty a vojny.

Viac..  Vladimír Bilčík: My dnes nastavujeme pravidlá dekarbonizácie, ktoré budú platiť o 10-15 rokov

Potrebu sprísniť reguláciu dokonca podporilo 144 biskupov z 38 krajín, ktorí písali europoslancom a žiadali nielen dobrovoľnú certifikáciu, ale povinnú. Na druhej strane by sa to nemalo týkať len veľkých spracovateľov, ale aj malých a stredných podnikov. „Malo by to byť regulované napríklad ročných obratom, aby to nebolo likvidačné pre drobné podniky,“ dodáva na záver Mikolášik

O bar

Odporúčame pozrieť

Mikolasik

Mikolášik o dvojitej kvalite produktov: Dovážame až 50% výrobkov, ktoré nespĺňajú bezpečnostné kritériá

ŠTRASBURG / Po dvojakej kvalite potravín europoslanci začali riešiť aj dvojakú kvalitu spotrebných výrobkov. Na európsky …

Consent choices