Donald Trump pošle späť sýrskych utečencov, ak sa stane prezidentom

WASHINGTON – Republikánsky uchádzač o americký prezidentský úrad Donald Trump vyhlásil, že ak ho zvolia za prezidenta, pošle späť sýrskych utečencov prijatých Spojenými štátmi. Tvrdí totiž, že to môžu byť utajení militanti z Islamského štátu (ISIS).

Miliardár a podnikateľ, ktorý vedie v prieskumoch verejnej mienky, predniesol hodinový prejav, v ktorom použil aj niekoľko nadávok. Vyjadril obavy, že sýrski utečenci, ktorí po rokoch občianskej vojny unikajú zo svojej krajiny, môžu byť militantmi Islamského štátu, pokúšajúcimi sa dostať do USA.

„Upozorňujem vás na ľudí, ktorí sem v rámci tejto masovej migrácie prichádzajú zo Sýrie,“uviedol Trump počas zhromaždenia v meste Keene v americkom štáte New Hampshire. „Ak zvíťazím, pôjdu naspäť,“ dodal.

Dvestotisícová armáda

Trump sa pozastavil aj nad skutočnosťou, že medzi sýrskymi migrantmi prevládajú muži, a položil otázku, prečo utekajú zo svojej krajiny namiesto toho, aby zostali a bojovali.

„Toto môže byť jeden z najväčších taktických úskokov všetkých čias. Možno 200-tisícová armáda. To je možné,“ vyhlásil.

Utečenci do USA

Minister zahraničných vecí USA John Kerry začiatkom septembra vyhlásil, že Spojené štáty výrazne zvýšia počet migrantov, ktorých v priebehu dvoch nasledujúcich rokov prijmú na svoje územie – na budúci rok to bude 85 tisíc utečencov z celého sveta a v roku 2017 až do 100 tisíc.

Viac..  EP a Rada EÚ sa predbežne dohodli na modernizácii riadenia priemyselných emisií

Je to podľa Kerryho menší počet, než niektorí žiadajú, ale toľko, koľko vzhľadom na ochranné a bezpečnostné požiadavky po teroristických útokoch z 11. septembra 2001 a vzhľadom na nedostatok zdrojov dokážu USA zvládnuť.

Iné krajiny, ako napríklad Nemecko, prijímajú oveľa viac utečencov.

Podporuje Rusov

Trump takisto zopakoval, že podporuje vojenskú účasť Ruska v Sýrii, teda vyhlásil to v ten istý deň, keď Rusko začalo letecky útočiť na sýrske ciele.

Americký minister obrany Ash Carter ale informoval, že podľa dostupných informácií boli ruské nálety zacielené na oblasti, kde sa nenachádzajú militanti ISIS.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O ram

Odporúčame pozrieť

EÚ pripravuje nové znenie rezolúcie OSN o prebehlíkoch z KĽDR

Európska únia pripravuje aktualizáciu rezolúcie Organizácie Spojených národov (OSN) o ľudských právach v Severnej Kórei, …

Consent choices