Európskeho podujatia pre mládež EYE 2016 by sa malo zúčastniť až 7500 mladých Európanov

Európske podujatie pre mládež alebo EYE (European Youth Event) sa bude tento rok konať v dňoch 20. až 21. mája v sídle Európskeho parlamentu v Štrasburgu. Zúčastní sa ho okolo 7500 mladých ľudí vo veku od 16 do 30 rokov, ktorých spája záujem o lepšiu budúcnosť EÚ. Ich odporúčania na riešenie súčasných problémov, ktoré zaznejú počas dvojdňového podujatia, budú zhrnuté do správy, ktorá bude odovzdaná poslancom EP. Všetky novinky ohľadne samotného podujatia i jeho príprav môžete sledovať na webe.

Európsky parlament chce mladým ľuďom poskytnúť príležitosť na výmenu názorov, diskusie a hľadanie nových riešení súčasných problémov. V Štrasburgu sa preto v dňoch 20. až 21. mája zíde viac ako 7500 mladých ľudí z celej EÚ ktorí tu budú mať možnosť diskutovať nielen medzi sebou ale aj s politikmi. Na programe sú diskusie, vzdelávacie semináre, kultúrne akcie i festival.

O čom bude reč?

Európske podujatie pre mládež sa bude tento rok odvíjať okolo týchto piatich tém:

  • Vojna a mier: vyhliadky na mierovú planétu
  • Apatia alebo participácia: plán živej demokracie
  • Vylúčenie alebo zaradenie: ako bojovať proti nezamestnanosti mladých ľudí
  • Stagnácia alebo inovácie: svet práce v budúcnosti
  • Zlyhanie alebo úspech: nové cesty k udržateľnej Európe

Naplánovaných je viac ako 150 rôznych aktivít. Na príprave polovice z nich sa podieľa okolo 50 mládežníckych skupín. Nápady a námety, ktoré počas podujatia zaznejú, by mali poslancom slúžiť ako inšpirácia. Po prázdninách sa bude o nich dokonca i rokovať v niekoľkých parlamentných výboroch.

Viac..  SR bude mať vo frakcii EPP iba jednu europoslankyňu, je ňou Miriam Lexmann

Kto všetko príde do Štrasburgu?

Podujatia sa môžu zúčastniť mladí ľudia, ktorí sú občanmi EÚ, kandidátskych alebo susedných krajín. Predseda Parlamentu Martin Schulz im vo svojom privítacom liste napísal: „Svojím príspevkom pre živú európsku demokraciu zmeníte budúcnosť. To mi dodáva optimizmus ohľadne dôležitých úloh, ktoré pred nami stoja.“

EYE2016 nebude len o politike, ale aj o kultúre, vede a spoločnosti. Spomedzi známych osobností svoju účasť zatiaľ potvrdili doktor Denis Mukwege, držiteľ Sacharovovej ceny 2014, Ensaf Haidar, manželka Raífa Badawího, ktorý túto cenu získal v roku 2015, európska komisárka pre zamestnanosť Marianne Thyssen a talianska kozmonautka Samantha Cristoforetti.

 

O dac

Odporúčame pozrieť

Študent gymnázia spolupracuje s Európskym parlamentom. Čo hovorí o eurovoľbách?

Marco Németh je v študentom gymnázia na Slovensku, ale paralelne študuje aj na Milestone Institute …

Consent choices