Lajcak NATO Cierna Hora
PHOTO: Archív MZV.

Ministri členských krajín NATO podpísali prístupový protokol s Čiernou Horou

Severoatlantická aliancia sa rozrástla o nového člena. Ministri zahraničných vecí 28 členských krajín vo štvrtok v Bruseli podpísali protokol o pristúpení Čiernej Hory do NATO. Slovensko na ministerskej Rade Aliancie zastupuje minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák.

Na programe dvojdňového zasadnutia majú ministri okrem Čiernej Hory aj diskusie o ďalších vzťahoch s Ruskom a úlohe Aliancie v boji proti výzvam, ktoré prichádzajú z južného susedstva, ako sú ilegálna migrácia a terorizmus z dielne tzv. Islamského štátu.

„Slovensko víta podpis prístupového protokolu s Čiernou Horou,“ konštatoval minister M. Lajčák. „Je to dôležitý moment pre Čiernu Horu, pre Alianciu, ale aj pre región západného Balkánu. Práve tam sme vyslali silný signál, že politika otvorených dverí NATO je stále živá, a keď si krajina splní svoje povinnosti, Aliancia urobí, čo sa od nej očakáva,“ zdôraznil minister M. Lajčák.

Podpisom protokolu získala Čierna Hora právo zúčastňovať sa na zasadnutiach NATO a vystupovať na nich, hoci hlasovať bude môcť až po skončení ratifikácie protokolu vo všetkých členských štátoch. Slovensko má podľa ministra M. Lajčáka ambíciu byť medzi prvými krajinami, ktoré ratifikujú vstup Čiernej Hory do NATO.

Slovensko dlhodobo zohráva významnú úlohu pri podpore transformačných a integračných procesov v krajine. Okrem toho, minister M. Lajčák mal v roku 2006 na starosti prípravu referenda, ktoré viedlo k vytvoreniu samostatnej Čiernej Hory. „Dnešný podpis má preto pre mňa aj silný emotívny rozmer. Je symbolické, že desať rokov po tom, ako som z poverenia EÚ organizoval a dozeral na referendum o nezávislosti, som teraz mohol v mene SR podpísať protokol o pristúpení Čiernej Hory do NATO,“ uviedol minister M. Lajčák.

Bruselská schôdzka ministrov zahraničných vecí Aliancie je posledná pred júlovým summitom vo Varšave a ministri sa v rámci jeho prípravy venovali tomu, ako bude NATO reagovať na napätie a nestabilitu východne i južne od svojich hraníc. „V kontexte východnej dimenzie hovoríme o tom, ako treba nastaviť vzťahy s Ruskom. Dnes je zjavné, že si asi treba zvyknúť na to, ako vyzerajú teraz – panuje v nich nedôvera. Zároveň však s Ruskom treba komunikovať – v záujme väčšej transparentnosti a snahe predchádzať možným nedorozumeniam, či dokonca incidentom,“ poznamenal minister M. Lajčák.

Viac..  Minister Blanár vo Viedni: Rakúsko je pre nás viac než sused

K situácii v južnom susedstve konštatoval, že Aliancia zvažuje, čo môže urobiť na posilnenie stability v tomto regióne. „V prípade Líbye, ak o to tamojšia vláda požiada, by sme boli pripravení pomôcť formou poradenstva. V prípade Iraku sme zase diskutovali o možnom presune výcviku irackých síl, ktorý momentálne prebieha na území Jordánska, na územie Iraku,“ spresnil minister M. Lajčák.

Ministri rokovali aj o úlohe Aliancie v boji proti nelegálnej migrácii. NATO sa už teraz podieľa na znižovaní migračných tokov cez južnú trasu svojou operáciou v Egejskom mori. „Slovensko podporuje rozšírenie mandátu tejto operácie aj na Stredozemné more tak,  aby sme boli flexibilní a vedeli operatívne reagovať na meniacu sa taktiku prevádzačov, ak sa rozhodnú posielať migrantov inými trasami,“ zdôraznil minister M. Lajčák.

Na okraj ministerskej schôdzky minister M. Lajčák ešte bilaterálne rokoval s gruzínskym ministrom zahraničných vecí Michailom Džanelidzem, ktorému zopakoval podporu Slovenska v integračných ambíciách Gruzínska. Ocenil tiež prístup a zapájanie sa Gruzínska do stabilizačných a mierových operácií Severoatlantickej aliancie.

O dac

Odporúčame pozrieť

Ivan Štefanec: Nechceme zo Slovenska druhé Maďarsko

Európska ľudová strana navrhuje diskusiu o situácii na Slovensku na budúcotýždňovom plenárnom zasadnutí. Podľa europoslanca …

Consent choices