europsky parlament
Plenárne zasadnutie poslancov Európskeho parlamentu. PHOTO: © European Union- EP.

Búrlivé diskusie ovládli rokovaciu miestnosť v Európskom parlamente

Na pôde Európskeho parlamentu rokovali poslanci o dôležitých európskych, ale i medzinárodných záležitostiach. Hlavnými témami boli financie, Sýria, migračná kríza či Brexit.

Manfred Weber z poslaneckého klubu Európskej ľudovej strany (Kresťanských demokratov): „Dnes mám na mysli dve hlavné témy. Prvou je Brexit. Theresa May sem príde prvýkrát. My ako Európska únia sme pánovi Cameronovi predniesli zaujímavý návrh tento však bol odmietnutý a teraz potrebujeme najmä jasný odkaz. Druhým problémom, o ktorom by som chcel, dámy a páni, hovoriť, je Sýria. Pred takouto ľudskou tragédiou tu len bezmocne hľadíme do zeme. Vieme, kto nesie zodpovednosť . Assad – masový vrah svojho vlastného ľudu – a samozrejme Putin.“

Za skupinu Aliancie liberálov a demokratov za Európu vystúpil Guy Verhofstadt so svojou kritikou. Oznámil, že bude potrebné prijať náročnejšie rozhodnutia o možných sankciách voči Putinovi a Assadovi a o možnom zavedení bezletovej zóny nad mestom Aleppo. Podotkol, že ak sa niečo nezmení bude tragédia spojená s mestom Aleppo pokračovať.

Na tému Aleppo zareagovala Gabriele Zimmer z konfederatívnej skupiny Európskej zjednotenej ľavice – Severskej zelenej ľavice: „Podľa mňa sú sankcie nesprávnou reakciou. Nie preto ale súhlasím, keď ma dávajú do súvislosti s Putinom. Bombové útoky v meste Aleppo sú zločinom, pod ktorý sa podpisuje aj Rusko, no zodpovedajú sa za ne aj mnohí iní. Ešte raz opakujem. Nezhltnime návnadu a nevyhlasujme, že Rusko je primárnym zlom.“

Poslanci ďalej v debate prešli na finančnú stránku Európskej únie. Na túto tému sa vyjadril Philippe Lamberts  zo skupiny Zelených/Európskej slobodnej aliancie nasledovne: „Ako väčšina z nás som sa nikdy nezúčastnil na Európskej rade, môžem si preto len predstavovať, ako bude vyzerať tá bruselská na jeseň 2016. Predstavujem si, že 28 hláv štátov a vlád bude hlboko otrasných oznamom o masívnom prepúšťaní zamestnancov Comerzbank, ING, Caterpillar a Alstom.“

Gianni Pittella zo skupiny Progresívnej aliancie socialistov a demokratov v Európskom parlamente vyhlásil, že europoslanci musia vyslať jasný odkaz o bežnom živote európskych občanov. Podľa neho musí Európa vstúpiť do novej fázy expanzívnych hospodárskych politík a rozpočty štátov na rok 2017 musia byť ambiciózne, lebo inak skončí Európa opäť v recesii. Podotkol, že európske štáty potrebujú riadnu priemyselnú politiku, pretože Európa nemôže slúžiť nadnárodným firmám, ako je Caterpillar.

Viac..  Krajiny EÚ sa dohodli na prísnejších pravidlách pre dovoz ukrajinských výrobkov

So svojím prejavom vystúpila i Marine Le Pen z Európy národov a slobody. Ostro kritizovala politiku migračnej krízy. Objasňovala, že Eurostat odhaduje, že len 30% migrantov prichádza zo Sýrie. Podľa nej nezodpovedná politika europoslancov vháňa do Európy viac ekonomických migrantov.

Do diskusie prispel i Seyd Kamall z Európskych konzervatívcom a reformistov: „Všetci potrebujeme odpovede na tieto dôležité otázky. Vyriešenie migračnej a utečeneckej krízy. Podpora podnikov pri tvorbe pracovných miest. Riešenie vnútorných a vonkajších bezpečnostných hrozieb. A z tejto rokovacej miestnosti počuť len politikov, ako nesúhlasia so šetrením. Ako navrhujú bezplatné lístky Interrail pass, prípade protestujú proti obchodu s USA. Plno sloganov a žiadne skutky.“

O oma

Odporúčame pozrieť

Benefitom členstva v EÚ sú podľa analytikov najmä jednotný trh a eurofondy

Voľný prístup slovenských firiem na spoločný trh s viac ako 450 miliónmi ľudí, voľný pohyb …

Consent choices