Plénum Európskeho parlamentu (EP) sa bude dnes zaoberať problematikou znižovania emisií CO2 a napĺňaním záväzkov vyplývajúcich z klimatickej dohody z Paríža. Súvisiacou témou bude aj nedávno ohlásené odstúpenie Spojených štátov amerických od tejto dohody.
Podpora budovania nízkouhlíkovej ekonomiky je oblasťou, v ktorej sa Európska únia (EÚ) a jej členské krajiny dlhodobo usilujú o určovanie globálnych trendov. „Okrem ochrany životného prostredia ide o perspektívny sektor z hľadiska inovácií, objemu investícií a tvorby udržateľných pracovných miest,“ uviedla poslankyňa EP Monika Flašíková Beňová. Rovnako to súvisí s ochranou zdravia obyvateľov a znižovaním škodlivých látok v ovzduší.
„Pre EÚ a niektoré jej energeticky zraniteľné štáty, medzi ktoré sa zaraďuje aj Slovensko, je podpora nízkouhlíkového hospodárstva dôležitá aj z hľadiska znižovania závislosti na dovoze fosílnych palív zo zahraničia. Posilňuje tak energetickú bezpečnosť,“ pripomenula europoslankyňa. Význam odstúpenia Spojených štátov od klimatickej dohody má podľa nej z hľadiska reálneho znižovania emisií skôr symbolický význam. „Dohoda sama o sebe zníženie emisií ešte nezaručuje. Štáty k nemu totiž zaväzuje len vo veľmi obmedzenej miere a bude tak závisieť až od ich konkrétnych činov v horizonte niekoľkých rokov. USA sú veľkou krajinou. Je dosť možné, že niektoré ich časti pôjdu v tejto oblasti napriek rozhodnutiu centrálnej vlády dobrým príkladom,“ uzavrela.