kvalita potravin
Summit Za rovnakú kvalitu potravín. PHOTO: © European Union.

Lídri Vyšehrádskej štvorky rokovali o rovnakej kvalite potravín v EÚ

BRATISLAVA / V tejto chvíli v priestoroch bratislavského hradu rokujú predsedovia vlád Vyšehradskej štvorky. Ich cieľom je presadenie rovnakej kvality potravín pre všetkých.

Spolu s predsedami vlád rokuje aj eurokomisára pre spravodlivosť a ochranu práv Věra Jourová a ďalších 50 odborníkov z európskych štátov. Summit Za rovnakú kvalitu potravín je našou a českou iniciatívou po tom, čo viaceré kontroly preukázali pri desiatkach produktov dvojaký kvalitu.

Premiéri Visegrádskej štvorky (V4) sa v piatok dohodli na spoločnom stanovisku k budúcemu vývoju v Európskej únii. Ako dnes informoval premiér Robert Fico po summite o dvojakej kvalite potravín, ktorý sa koná v Bratislave, s Bohuslavom Sobotkom, Viktorom Orbánom a Beatou Szydlo sa zhodli na piatich bodoch.

Premiéri V4 tvrdia, že diskusia o budúcnosti EÚ sa musí odohrávať medzi všetkými 27 členskými štátmi, nielen v krajinách eurozóny. Trvajú na tom, že sa musí zachovať to, čo sa doteraz v Únii dosiahlo, napríklad schengenský priestor. Podľa lídrov regiónu musí EÚ ostať jednotná, ale zároveň musí rešpektovať špecifiká štátov. „Nemôžeme byť všetci rovnakí,“ povedal Fico s tým, že Únia by mala rešpektovať svoje motto „Jednota v rozmanitosti“.

Predsedovia vlád sa zhodli aj na tom, že Únia musí ostať konkurencieschopná, keďže konkurencieschopnosť garantuje prežitie a určitú kvalitu života. Fico, Sobotka, Orbán a Szydlo chcú, aby sa v Únii zachovala rovnováha medzi inštitúciami. Ako ďalej Fico informoval, ešte dnes sa pred budúcotýždňovým summitom stretnú aj s predsedom Európskej rady Donaldom Tuskom a budúci týždeň v stredu s predsedom Európskej komisie Jeanom-Claudom Junckerom. Európska rada sa koná vo štvrtok a v piatok.

Viac..  V. Bilčík: Eurofondy budú v bezpečí, ak Fico ustúpi od škodlivých zmien

Maďarský premiér Viktor Orbán povedal, že dnes v Únii nevidí iba kroky dopredu, ale aj nazad. Takým príkladom je podľa neho schengen. „Pred pár rokmi boli uzavreté vonkajšie hranice a voľné vnútorné hranice. Dnes sú otvorené vonkajšie hranice, ale uzavreté vnútorné,“ povedal Orbán s tým, že Európska komisia ani Európsky parlament nezachránili schengen. Inštitúcie podľa neho nedodržiavajú legislatívu. Aby sa posilnila dôvera v EÚ, musia sa posilniť členské štáty a ich inštitúcie, dodal Orbán.

Poľská predsedníčka vlády Beata Szydlo vyhlásila, že reforma EÚ nemá spočívať v tom, že sa treba prispôsobovať jednej skupine štátov. Reforma musí byť otvorená pre všetky krajiny a diskusia o budúcnosti sa má podľa nej odohrávať na pôde Európskej rady, kde sedia hlavy štátov a vlád.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Odporúčame pozrieť

wiezik

M. Wiezik: Strata eurofondov je kvôli Ficovi realistický scenár

Európsky parlament je aj naďalej znepokojený promafiánskym balíkom Ficovej vlády, hovorí europoslanec Michal Wiezik (PS/RE). …

Consent choices