Európsky dvor audítorov (EDA) vykonáva audit strategického rámca EÚ na boj proti dezertifikácii, keď sa predtým úrodná oblasť stáva čoraz suchšou a neúrodnou. Počas auditu sa preskúma, či sa riziko dezertifikácie v EÚ rieši účinným a efektívnym spôsobom.
Podľa Dohovoru Organizácie spojených národov o boji proti dezertifikácii (UNCCD) sa dezertifikácia vymedzuje ako „degradácia pôdy v suchých, polosuchých a suchých subhumídnych oblastiach v dôsledku rôznych faktorov, vrátane klimatických zmien a ľudských činností“. Dezertifikácia je výsledok, ale aj príčina klimatických zmien. Vyplýva tiež z neudržateľných postupov obhospodarovania pôdy. Zväčšuje klimatické zmeny, keďže dezertifikovaná pôda stráca schopnosť skladovať uhlík, takže môže absorbovať nižšie objemy skleníkových plynov.
„Dezertifikácia môže viesť k zníženej výrobe potravín, neúrodnosti pôdy a zníženiu prirodzenej odolnosti pôdy a schopnosti skladovať uhlík“, uviedol Phil Wynn Owen, člen EDA zodpovedný za audit. „Tieto skutočnosti zas môžu zapríčiniť chudobu, zhoršenie zdravotných problémov v dôsledku vetrom rozfúkaného prachu a poklesu biodiverzity. Strata živobytia, ku ktorej môže dôjsť, môže byť príčinou migrácie dotknutého obyvateľstva.“
Riziko dezertifikácie ďalej zvyšuje erózia pôdy v kombinácii s nedostatkom vody a vyššími teplotami, ktoré zvyšujú odparovanie. Situácia je najvážnejšia v rozsiahlej časti Španielska, južnom Portugalsku, južnom Taliansku, juhovýchodnom Grécku, na Cypre a v niektorých oblastiach Bulharska a Rumunska na pobreží Čierneho mora. Z výskumu vyplýva, že 44 % územia Španielska, 33 % územia Portugalska a takmer 20 % územia Grécka a Talianska je vystavených vysokým rizikám erózie pôdy. Podľa národného akčného programu Cypru na boj proti dezertifikácii, 57 % územia sa nachádza v kritickej situácii s ohľadom na riziko dezertifikácie.
Financovanie projektov dezertifikácie EÚ sa poskytuje z rôznych zdrojov, ako je Európsky poľnohospodársky fond pre rozvoj vidieka, program LIFE a výskumné programy EÚ.
Trinásť členských štátov vyhlásilo, že sú postihnuté dezertifikáciou. Audítori navštívia päť z nich: Rumunsko, Cyprus, Taliansko, Španielsko a Portugalsko.
Uverejnenie audítorskej správy sa plánuje koncom roka 2018. Neskôr v priebehu tohto roka sa má uverejniť aj súvisiaci audit o manažmente povodňových rizík v EÚ.