ludia
Ilustračné PHOTO: © European Union- EP.

Eurobarometer: Slováci majú EÚ radšej ako ostatní Európania

Pozitívne vnímanie Európskej únie na Slovensku rastie. Tento trend je založený na zlepšení výsledkov vo všetkých troch kľúčových parametroch podpory EÚ, ktorými sú celková podpora, dôvera voči inštitúciám a budúcnosť EÚ. Slováci dokonca dôverujú európskym inštitúciám viac ako národným. Vyplýva to z najnovšieho prieskumu Eurobarometer, ktorý uskutočnila Európska komisia (EK) v dňoch 5. až 19. novembra minulého roka.

Zber údajov na Slovensku zahŕňal 1 044 respondentov. Výsledky prieskumu na tlačovej konferencii prezentoval vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Ladislav Miko a spracovateľ národnej správy Alexander Karvai.

Ako informoval Karvai, podiel ľudí, ktorí vnímajú EÚ pozitívne, vzrástol v porovnaní s jarným Eurobarometrom o dve percentá na 38 percent. O dve percentá kleslo aj negatívne vnímanie Únie, a to na 17 %. Posun nastal aj v miere dôvery voči EÚ zo 43 percent na 48 percent. Slováci v súčasnosti dôverujú EÚ viac ako je európsky priemer, ktorý je na úrovni 41 %. Najvyššiu mieru dôvery prejavili mladí ľudia do 24 rokov. Až 60 percent Slovákov deklarovalo, že sa cítia byť spätí s EÚ, na 75 percent stúpol počet tých, ktorí sa cítia byť občanmi Únie. EÚ pre Slovákov znamená najmä slobodu cestovať a študovať, pozitívne sa identifikujú aj so spoločnou menou euro.

Trend v podpore jednotlivých inštitúcií EÚ je taktiež pozitívny. Dôvera voči Európskemu parlamentu je na úrovni 46 percent, Európskej komisii dôveruje 44 percent respondentov, čo je o päť percent viac ako vlani na jar. Oba údaje sú vyššie ako priemerná miera dôvery v tieto inštitúcie v rámci európskej dvadsaťosmičky. Na Slovensku je dôvera voči EP a EK vyššia ako dôvera voči Národnej rade SR a vláde SR, ktorá je v oboch prípadoch na úrovni 28 percent. Viac ako 59 percent Slovákov vyjadrilo optimizmus v súvislosti s budúcnosťou EÚ. V porovnaní s ostatnými Európanmi sú občania Slovenska o dve percentá optimistickejší.

Viac..  Eugen Jurzyca: Zo 705 europoslancov mám za celé volebné obdobie tretiu najvyššiu účasť na plenárnych hlasovaniach

„Je tam výrazný nárast dôvery v Európsku komisiu, súčasne rastie dôvera v európske inštitúcie aj optimizmus a v dôsledku toho je EÚ Slovákom menej vzdialená ako kedysi,“ komentoval výsledky Miko, podľa ktorého pozitívny imidž EÚ na Slovensku postupne rastie. Postoj Slovákov je podľa neho vo väčšine sledovaných parametrov viac proeurópsky , ako je priemer v EÚ, čo považuje Miko za „mimoriadne pozitívne“.

Viac informácií sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk

O dac

Odporúčame pozrieť

erasmus, cudzie jazyky

Nový Eurobarometer ukazuje pozitívny postoj Európanov k jazykovému vzdelávaniu

Veľká väčšina Európanov (86 %) sa domnieva, že každý by mal hovoriť aspoň jedným cudzím jazykom …

Consent choices