kuciak
Europoslanci vo Veľkej Mači pri dome, kde zavraždili novinára Jána Kuciaka. PHOTO: European Union

Mafia na východnom Slovensku? Je to absurdné, nič tam nie je. Povedal Fico europoslancom

ŠTRASBURG / Poslanci Európskeho parlamentu v rámci kontrolnej delegácie pôsobili počas marca na Slovensku, aby preskúmali prípad zavraždeného investigatívneho žurnalistu Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.  V pondelok na základe svojich zistení vydali 39-stranovú správu s kľúčovými zisteniami ohľadom prípadu.

Delegácia sa skladala zo šiestich poslancov a počas svojho pôsobenia na Slovensku sa stretli s rôznymi zástupcami slovenskej vlády, orgánov činných v trestnom konaní a novinárov. Delegácia dospela k viacerým zisteniam, ako napríklad, že Slováci nedôverujú inštitúciám a zo stretnutí vyplynulo, že slovenská legislatíva je v súlade s normami EÚ, ale uplatňovanie v praxi je často nedostačujúce. Okrem iného správa obsahuje aj zistenia, že orgány činné v trestnom konaní predstavujú hlavný problém a je nevyhnutné ich činnosť posilniť.

Ďalším z problémov sú obavy pri presadzovaní spravodlivosti a rovnako konflikt záujmov v rámci existujúcej legislatívy, čo ohrozuje nezávislosť vyšetrovania a trestného stíhania. Dosadzovanie hlavných prokurátorov a policajných nominantov do pozícií zástupcovia orgánov vníma verejnosť ako politicky manipulovaný. Pri stretnutiach s delegáciou Európskeho parlamentu neboli vynechané ani nedostatky ako hierarchické prepojenie medzi generálnou prokuratúrou a orgánmi, ktoré by mali kontrolovať ich činnosť. Nedostatkom je aj skutočnosť, že ministerstvo vnútra môže odvolať policajného prezidenta alebo aj to, že neexistuje žiadna skutočná nezávislá kontrola. Policajný prezident spolu s ministerkou spravodlivosti uviedli, že pracujú na zvýšení dôveryhodnosti v týchto oblastiach a snažia sa o väčšiu transparentnosť v procesoch. Jednou z nových zmien by malo byt vypočutie nominanta  na policajného prezidenta v národnom parlamente a oddelením jeho právomocí od ministra vnútra.

Korupcia je ďalším z problémov, ktoré neustále pretrvávajú. Doteraz boli na Slovensku vyšetrené len menej závažné korupčné prípady. Podľa rôznych účastníkov stretnutí s europoslancami žiaden prípad korupcie vo vysokých kruhoch nebol ukončený usvedčením a odsúdením. Verejnosť podľa zistení vníma politikov ako právne nedotknuteľných, keďže nebolo voči žiadnemu z nich začaté trestné konanie. Na vylepšenie situácie bola v posledných rokoch na Slovensku vytvorená špeciálna jednotka pre prevenciu proti korupcii.

Viac..  EK vyšetruje štátnu pomoc, ktorú poskytlo Slovensko na zriadenie závodu na ťažbu sklárskeho piesku

Zástupcovia novinárov tvrdia, že atmosféra je namierená proti nim a existuje tlak zo strany politikov a novinári poukázali na nedostatočné záruky bezpečia. Nezávislosti médií bola tiež jednou z diskutovaných tém, pričom v tomto kontexte poukázali účastníci stretnutí na to, že vlastníctvo médií nie je na Slovensku transparentné. Pokiaľ ide o ochranu novinárov, úrady sa zmienili, že po vražde novinára a jeho snúbenice sa podnikajú opatrenia na posilnenie bezpečnosti novinárov. Na základe tohto otázka mafie a prepojenia na vládne kruhy nebola vynechaná, pričom účastníci stretnutí vyjadrili obavy. Europoslanci sa opakovane pýtali na preventívne opatrenia v boji proti organizovanému zločinu.

Vládne orgány podľa portálu teraz.sk v diskusii s europoslancami zdôrazňovali najmä dôležitosť spolupráce vo vyšetrovaní prípadu Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej medzi slovenskými orgánmi činnými v trestnom konaní a medzinárodnými orgánmi, a to najmä s talianskymi službami. Slovenské úrady takisto požiadali o pomoc americký Federálny úrad pre vyšetrovanie (FBI) a svoju pomoc ponúkol i britský Scotland Yard. Pokiaľ ide o Europol, slovenskí predstavitelia zdôraznili, že s ním spolupracujú od začiatku, ale Europol má momentálne len podpornú úlohu. Členovia delegácie niekoľkokrát navrhli možnosť vytvoriť s Europolom spoločný vyšetrovací tím.

Viac sa dozviete na spravodajskom portáli www.noviny.sk.

O red

Odporúčame pozrieť

Katarína Roth Neveďalová: Odporúčam už tradične – nohy do studenej vody a kľud. Je leto.

SOM SPÄŤ, povedal premiér Robert Fico a opäť sa vrhol do práce, menej ako dva …

Consent choices