europsky parlament
Ilustračné PHOTO: © European Union-EP.

PREHĽAD: Toto je program europarlamentu, riešiť bude najmä budúcnosť Európy a západný Balkán

Poslanci tento týždeň zhodnotia pokrok západobalkánskych krajín na ich ceste k členstvu v EÚ. S dánskym premiérom budú diskutovať o budúcnosti Európy. 

Plenárne zasadnutie

V stredu a štvrtok sa bude konať plenárne zasadnutie – tentoraz v Bruseli. V jeho prvý deň pred poslancami vystúpi dánsky premiér Lars Løkke Rasmussen. Ide o ďalšiu zo série plenárnych debát, počas ktorých poslanci diskutujú s najvyššími štátnymi predstaviteľmi o tom, akým smerom by sa mala Európa uberať v budúcnosti.

Vo štvrtok poslanci zhodnotia pokrok piatich krajín západného Balkánu, ktoré sa uchádzajú o členstvo v Únii. Diskutovať sa bude o vývoji v Srbsku, Bývalej juhoslovanskej republike Macedónsko, Albánsku, Kosove a Čiernej hore.

V ten istý deň sa bude hlasovať o tom, za akých podmienok môžu členské štát dočasne obnoviť hraničné kontroly vnútri schengenského priestoru.

Na pláne je aj hlasovanie o vymenovaní Andreu Enriu za nového predsedu dozornej rady Európskej centrálnej banky (ECB).

Viac..  Komisia víta politickú dohodu o boji proti zneužívajúcim žalobám proti verejnej účasti

Parlamentné výbory

Členovia hospodárskeho výboru budú diskutovať so šéfom ECB Mariom Draghim o menovej politike v eurozóne.

Výbor pre životné prostredie bude hlasovať o návrhu pravidiel, ktorí by mali zlepšiť prístup verejnosti k štúdiám, ktoré využíva Európsky úrad pre bezpečnosť potravín pri zhodnocovaní rizík súvisiacich s potravinami.

V ten istý deň sa bude v parlamente konať konferencia o vede a inováciách a ich dopade na náš každodenný život.

O dac

Odporúčame pozrieť

Schengen

Komisia vyzýva členské štáty, aby zintenzívnili schengenskú spoluprácu

Komisia prijala odporúčanie na zintenzívnenie spolupráce medzi členskými štátmi v schengenskom priestore. Je k nemu pripojená …

Consent choices