Benova
Europoslankyňa Monika Beňová. PHOTO: © European Union- EP.

Monika Beňová: Blockchain môže pomôcť v znižovaní nákladov na podnikanie

Najväčší potenciál technológie blockchain spočíva v znižovaní nákladov na uskutočňované transakcie, bez potreby zapojenia sprostredkovateľa.

Podpora rozvoja tejto inovatívnej technológie môže výhľadovo pomôcť predovšetkým malým a stredným podnikom, ktoré sú dlhodobo základným pilierom európskej ekonomiky. Vynechanie sprostredkovateľa, či už z finančných transakcií alebo z pohybu tovarov, pre ne bude znamenať urýchlenie obchodu, ako aj úsporu nákladov na podnikanie,“ priblížila europoslankyňa Monika Beňová.

Potrebná je však výraznejšia podpora výskumu a vývoja vo využívaní blockchainu, ako aj rozumná príprava a harmonizácia pravidiel naprieč členskými štátmi Európskej únie. Blockchain by sa totiž z hľadiska možností, ktoré ponúka zďaleka nemal spájať len s využívaním tzv. kryptomien. „Je preto dôležité, že Komisia v rámci programu Horizon 2020 vyčlenila niekoľko desiatok miliónov eur, ktoré majú slúžiť na výskumné projekty súvisiace s touto technológiou a možnosťami jej uplatnenia v rôznych sektoroch,“ uviedla poslankyňa Európskeho parlamentu.

Viac..  Peter Pollák: Peniaze z Plánu obnovy musia smerovať aj do najchudobnejších regiónov

Blockchain môže tiež prispieť k zvýšeniu bezpečnosti a transparentnosti transakcií a súvisiacich tokov údajov. Obmedzí používanie podvodnej dokumentácie a falšovaného tovaru v rozličných dodávateľských reťazcoch,“ uzavrela Monika Beňová. Plénum Európskeho parlamentu sa bude technológiou blockchain a možnosťami jej využitia v obchodnej politike zaoberať na dnešnom zasadnutí.

O dac

Odporúčame pozrieť

M. Beňová: Musíme vedieť zaistiť transparentný priebeh európskych volieb

Europoslanci sa dnes zaoberali potrebou zaistenia väčšej odolnosti voči prípadným snahám o zasahovanie a ovplyvňovanie …

Consent choices